Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

CIEKAWOSTKI

Jakie są konsekwencje nieterminowych spłat pożyczki?

piątek, 31 marca 2023 16:16 / Autor: Radio eM
Jakie są konsekwencje nieterminowych spłat pożyczki?
Jakie są konsekwencje nieterminowych spłat pożyczki?
Radio eM
Radio eM

Kiedy korzystamy ze wsparcia instytucji finansowych, zakładamy, że wywiążemy się z postanowień umowy i pożyczką spłacimy w wyznaczonym terminie. Jednak często nasze własne zaniedbanie lub losowe sytuacje sprawiają, że spóźnimy się ze spłatą raty. Jakich konsekwencji możemy się spodziewać? Jakie kroki mogą podjąć pozabankowe firmy pożyczkowe, aby otrzymać zwrot pożyczki?

Dlaczego nie spłacamy swoich zobowiązań?

Założeniem większości konsumentów korzystających z usług firm finansowych jest zaciągnięcie zobowiązania i jego jak najszybsza spłata. Niestety nasze koncepcje nie zawsze są realizowane. Przyczyn wystąpienia opóźnień jest co najmniej kilka. Pogrupowaliśmy je. Przeważnie konsumenci nie spłacają swoich zobowiązań, ponieważ:

  • Zapomną lub przeoczą termin płatności – zdarza się, że przy mnogości spraw w ciągu dnia zapomnimy wysłać przelew. Aby uniknąć takich sytuacji, warto ustawić stałe zlecenie przelewu.
  • Jednorazowo zabraknie pieniędzy na spłatę – do takich sytuacji może dojść, gdy inny pilny i ważny wydatek pochłonie sporą część naszych środków. W tym przypadku warto odkładać poduszkę finansową, odkładaną właśnie na nieplanowane wydatki. Więcej na temat poduszki finansowej i oszczędzania przeczytasz na stronie internetowej Lendup.pl,
  • Mają problemy finansowe – utrata pracy, choroba, wypadek to bardzo częste powody, przez które nie zwracamy pożyczonych środków na czas. Jeśli spotka nas taka sytuacja, warto jak najszybciej skontaktować się z pożyczkodawcą.
  • Źle dobrane zobowiązanie – niestety zdarza się to dość często. Zaciągamy zobowiązania na zbyt wysoką kwotę, której nie możemy sprostać. Jeśli znaleźliśmy się w tym położeniu, możemy podjąć próbę negocjacji warunków spłaty z pożyczkodawcą. Jeśli przedstawimy odpowiednie argumenty, pożyczkodawca może np. wydłużyć nam okres spłaty, co przełoży się na niższą miesięczną ratę.
  • Wzrosły koszty zobowiązania – wzrost oprocentowania związany jest podnoszeniem stóp procentowych. Dotyczy głównie zobowiązań ze zmiennym oprocentowaniem np. kredytów hipotecznych. Pożyczki na ogół mają jednak oprocentowanie stałe, co oznacza, że koszty nie powinny ulec zmianie w trakcie trwania umowy.

Jak możemy zauważyć, przyczyn braku spłaty zobowiązań jest całkiem sporo. Jednak wbrew powszechnym opiniom, to nie utrata pracy, czy choroba są najczęstszym pretekstem do niewywiązywania się z postanowień umowy. Niestety ze statystyk wynika, że przeważnie za brakiem spłaty stoją nasze zaniedbania i lekkomyślność. Firmy pozabankowe zauważają tendencję do braku odpowiedzialności za swoje zobowiązania finansowe. Szczególnie młodzi ludzi nie zastanawiają się, skąd wezmą środki, by spłacić pożyczką np. na zakup nowego telefonu, czy komputera do gier. Spore grono osób pożyczone pieniądze przeznacza na hazard lub zakupy w sieci. Ponadto dłużnicy nie pamiętają, kto jest ich wierzycielem, nie są również skorzy do podjęcia pracy, by zdobyć środki na zwrot pożyczki. Przeważnie czekają na niespodziewany napływ gotówki, by spłacić dług w całości za jednym razem. Nie przejmują się również konsekwencjami. Skutki niewywiązywania się z umów lub ich ignorowanie dotyczy konsumentów niezależnie od ich wieku, statusu społecznego, ani kwoty zadłużenia.

Nie mam środków na spłatę pożyczki, co mam zrobić?

Nieterminowa spłata nawet niewielkiej pożyczki może grozić poważnymi konsekwencjami. Pamiętajmy, że w zawartej umowie zgodziliśmy się na zwrot środków w odpowiednim czasie. Mieliśmy zatem świadomość tego, że pożyczone pieniądze będzie trzeba oddać. Ponadto w każdej umowie pożyczkowej zawarte są paragrafy dotyczące konsekwencji, jakie wynikają z braku zwrotu środków. Jedną z najczęstszych konsekwencji, jakie wymieniają konsumenci, są karne odsetki. Niektórzy zatem nie zwracają na nie uwagi, myśląc, że bez problemu spłacą je przy najbliższej okazji. Niestety odsetki mogą być dotkliwe i wynoszą znacznie więcej niż odsetki za niezapłacony rachunek telefoniczny. Należy pamiętać, że każda firma, która zauważyła brak wpływu od danego pożyczkodawcy, niezwłocznie próbuje się skontaktować z dłużnikiem. Ogromnym błędem konsumentów jest ignorowanie tych prób. Nieodbieranie połączeń telefonicznych, brak odpowiedzi na listowne ponaglenia i brak reakcji na otrzymywane SMS-y powodują, że pożyczkodawca uważa zachowanie konsumenta za celowe.

Zwróćmy uwagę, że na ogół Ci konsumenci, którzy chcieli wywiązać się z umowy, ale spotkała ich trudna do opanowania sytuacja losowa, niezwłocznie udają się do placówki firmy lub kontaktują się z pożyczkodawcą telefonicznie. Celem nawiązania kontaktu jest chęć wyjaśnienia swojego położenia, przeanalizowania sytuacji i ewentualnie wprowadzenia modyfikacji do umowy. Ci konsumenci mają szanse na wyjście z kłopotów obronną ręką. Jeśli pożyczkodawca widzi chęć współpracy, z pewnością ułatwi rozwiązanie.

Jakie są konsekwencje nieterminowych spłat pożyczki?

Niezależnie od tego, jakie są powody braku spłaty zaciągniętej pożyczki, czy kredytu konsumenckiego, musimy pamiętać, że prędzej, czy później pożyczone pieniądze będziemy musieli oddać. Jednak im dłużej zwlekamy ze spłatą, tym koszty będą wyższe. Ponadto oprócz tego, że nasz dług będzie rósł, instytucje finansowe będą miały do nas coraz mniejsze zaufanie. Zadłużenie wpływa również niekorzystanie na inne aspekty naszego życia. Jakich konsekwencji możemy się spodziewać?

  • Wzrost kosztów to niewątpliwie pierwsza rzecz, którą zauważymy, nie wywiązując się ze swojego obowiązku. Przeważnie już od pierwszego dnia zaległości możemy się spodziewać, że zostaniemy obarczeni dodatkowymi kosztami w postaci karnych odsetek. To szczególnie odczuwalne przy chwilówkach.
  • Każdy konsument, który nie wywiązuje się z postanowień umowy, zostanie wpisany do rejestru dłużników. Jest ich w Polsce co najmniej kilka np. BIK, BIG InfoMonitor, KRD i wiele innych. Każda instytucja informuje biura informacji kredytowej i gospodarczej o braku spłaty zobowiązania. Musimy pamiętać zatem, że kolejnej pożyczki, czy kredytu nie otrzymamy nie tylko u swojego wierzyciela, ale żadna inna firma nie będzie chciała podpisać z nami umowy. Bardzo prawdopodobne, że nawet firmy telekomunikacyjne nie będą chciały wejść z nami we współpracę.
  • Raport BIK i nasza zła historia kredytowa może przez kilka lat utrudniać nam podjęcie jakiegokolwiek zobowiązania. Nawet jeśli uporamy się ze spłatą zaległego zobowiązania, BIK musi przechować o nim informacje, aż przez 5 lat. Dopiero po tym czasie możemy negatywny wpis usunąć.
  • Nie spłacając pożyczki w określonym czasie, firma pożyczkowa ma prawo wypowiedzieć nam umowę w trybie natychmiastowym. Choć może się to wydawać nieistotne, to w tym przypadku będziemy musieli zwrócić całą pożyczoną kwotę niemal natychmiast. Takie rozwiązanie może doprowadzić nas do bardzo poważnych konsekwencji finansowych.
  • Jeżeli nie odpowiadamy na wezwania pożyczkodawcy, nasze dane zostają przekazane do działu windykacji lub do zewnętrznej firmy windykacyjnej. Możemy się zatem spodziewać telefonów, e-maili, listów, monitów, wizyt w domu lub w miejscu pracy. To najczęstsze działania windykacyjne, z jakimi możemy się spotkać.
  • Skierowanie naszej sprawy na drogę sądową i zajęcie komornicze – jeżeli działania windykacyjne nie odniosą porządnego rezultatu, najprawdopodobniej spotkamy się z pożyczkodawcą w sądzie. Jeżeli sąd ustanowi zajęcie komornicze, komornik będzie musiał odzyskać pożyczone środki, w tym celu może np. zająć nasz rachunek bankowy lub część wypłaty.
Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO