CIEKAWOSTKI
Jakie możliwości zapewnia wycinanie laserowe? Materiał partnera
Na czym polega cięcie laserem?
Cięcie laserem polega na termicznym rozdzieleniu materiału z zastosowaniem wiązki laserowej. Nie wchodząc głęboko w szczegóły techniczne, laser emituje wiązkę promieniowania elektromagnetycznego z zakresu światła widzialnego. Następnie dzięki uzyskanej kumulacji energii możliwe jest cięcie nawet na małym, wymagającym obszarze. Cięcie laserowe oprócz wiązki promienia potrzebuje gazu technicznego np. azotu, argonu lub tlenu.
Więcej informacji na temat możliwości zastosowania lasera dostępnych jest na stronie Fabryka 4x4
Sposoby cięcia laserem
Wycinanie laserowe może odbywać się na kilka sposobów. Każdy z nich znajduje swoje zastosowanie w zależności od materiału, który jest cięty oraz pożądanych efektów. W zależności od metody cięcia stosuje się również różne gazy procesowe. Przyjrzyjmy się w skrócie najpopularniejszym metodom cięcia laserowego.
1. Palnikowe
Stosowane wszędzie tam, gdzie wymagana jest duża prędkość cięcia. Używane do grubych blach i stali. W tej metodzie jako gaz używany jest tlen.
2. Plazmowe
Metoda ta stosowana jest wszędzie tam, gdzie potrzebne jest zachowanie praktycznie idealnie gładkich powierzchni ciętych. Nie wymagają one tym samym dodatkowej obróbki. W tym przypadku jako gaz stosowany jest azot lub argon.
3. Sublimacyjne
Metoda bardzo zbliżona w zastosowaniu do plazmowej. Różnicą jest dodatkowy gaz procesowy, którym jest hel.
4. Precyzyjne
Za sprawą stosunkowo niskiej temperatury, jaka jest uzyskiwana podczas procesu pozwala na wycinanie bardzo drobnych elementów bez odkształcania materiału.
Co można ciąć laserem?
Odpowiedź na to pytanie brzmi – praktycznie wszystko. Tak naprawdę laser kojarzony z przemysłem i cięciem stali czy aluminium, ale sprawdzi się również do cięcia drewna, szkła, ceramiki, plastiku, materiałów syntetycznych. Oprócz cięcia, laser służy również do grawerowania szyldów, tablic czy pucharów.
Tak szerokie zastosowanie czyni laser numerem 1 wśród narzędzi tnących zarówno w zakresie metali, jak i pozostałych tworzyw.
Ciecie laserem – zalety
Laserowe cięcie blach to przede wszystkim precyzja i szybkość. Najnowsze lasery potrafią wycinać z dokładnością do 0,1 mm, pozostawiając nienaruszone okolice cięcia. Drugą z istotnych zalet wykorzystania lasera jest możliwość wycięcia dowolnego kształtu bez dużych strat materiału. Trzecią z zalet godnych wymienienia jest powtarzalność procesu. Raz ustawiony laser umożliwia wycięcie pożądanego kształtu i rozmiaru na kilku elementach z rzędu.