CIEKAWOSTKI
Jaki prostownik samochodowy wybrać do swojego auta?
Prostowniki to jeden z najlepszych i najbardziej popularnych sposobów na szybkie naładowanie akumulatora. Dzięki wygodnemu w obsłudze prostownikowi, akumulator w krótkim czasie powróci do naturalnego stanu i będzie można z niego bezpiecznie korzystać. Jakie prostowniki rozważyć jednak w pierwszej kolejności i czym konkretnie sugerować się przy ich zakupie? Przekonajmy się!
Kiedy może się przydać prostownik?
Prostownik samochodowy może się przydać w najmniej spodziewanym momencie, a przede wszystkim wtedy, gdy akumulator odmówi posłuszeństwa i kierowca nie będzie mógł się udać w dalszą podróż własnym autem.
To niezwykle przydatne narzędzie przy nagłych skokach temperatury oraz w momencie, gdy właściciel samochodu zapomni wyłączyć w nim świateł. Z tego względu zawsze warto mieć je pod ręką, ponieważ nigdy nie wiadomo, kiedy przyjdzie z nich skorzystać.
Jakie są dostępne na rynku rodzaje?
Aktualnie na rynku istnieje jednak kilka różnych modeli, dlatego też kierowcy z niezbyt dużym doświadczeniem mogą mieć spore problemy z dobraniem optymalnego narzędzia do pracy z akumulatorem.
Warto rozważyć przede wszystkim następujące warianty prostowników:
- Transformatorowe – występujące w standardowej wersji i charakteryzujące się nieskomplikowaną budową. Są proste w użyciu i atrakcyjne cenowo. Korzysta się z nich głównie przy akumulatorach kwasowo-ołowiowych. Wymagają regularnej kontroli i ręcznego ustawienia parametrów pracy.
- Mikroprocesorowe – o wiele bardziej nowoczesne i funkcjonalne. Wszystko odbywa się automatycznie, wliczając w to automatyczną kontrolę pracy urządzenia, dobranie parametrów i wyłączenie narzędzia po zakończonym ładowaniu.
- Impulsowe – o zdecydowanie najwyższej wydajności, ze wszystkich wspomnianych wyżej prostowników samochodowych.
Alternatywą dla zaproponowanych rozwiązań są prostowniki trakcyjne, które nie są może tak rozpowszechnione, jak modele mikroprocesorowe i transformatorowe, ale za to są niezbędne wśród właścicieli aut elektrycznych i maszyn przemysłowych. Ich najważniejszą zaletą jest to, że mogą pracować z dużymi napięciami.
Czym sugerować się przy zakupie?
Warto zastanowić się nad jeszcze jedną rzeczą, a mianowicie, czym tak właściwie kierować się przy zakupie prostownika samochodowego? Oto zdecydowanie najistotniejsze kryteria:
- Funkcja rozruchu – umożliwia szybkie uruchomienie auta, lecz przy dłuższym stosowaniu może doprowadzić do negatywnych zmian w akumulatorze.
- Prąd ładowania – jeśli pojemność akumulatora wynosi 40Ah, to kierowcy potrzebny będzie prostownik o oznaczeniu 4A.
- Napięcie prostownika – napięcie powinno być takie samo, jak napięcie baterii. W tym przypadku zainteresowane osoby mogą się wyposażyć w prostowniki o napięciu 6,12 oraz 24 V.
Poza powyższymi kryteriami należałoby wziąć pod lupę jeszcze wagę, mobilność oraz łatwość przechowywania. Najlepiej jest skorzystać z wygodnych w obsłudze modeli, wyposażonych w udogodnienia takie jak koła lub przegrody.