CIEKAWOSTKI
Jaki jest zakres ubezpieczenia AC?
Obowiązkowe ubezpieczenie OC chroni kierowcę przed poniesieniem odpowiedzialności cywilnej za spowodowanie strat materialnych lub wyrządzenie szkody osobom w wypadku bądź kolizji. Z kolei AC to dobrowolne ubezpieczenie komunikacyjne zapewniające wypłatę odszkodowania w momencie uszkodzenia, utraty bądź całkowitego zniszczenia auta. Okazuje się więc, że wykupienie polisy OC+AC gwarantuje kierowcy całkiem spory zakres ochrony. Co dokładnie jest przedmiotem ubezpieczenia Autocasco?
Ubezpieczenie AC — zakres ochrony
Cena ubezpieczenia OC+AC zazwyczaj nie jest wysoka, a zapewnia skuteczną ochronę w wielu sytuacjach. Autocasco, w przeciwieństwie do OC, chroni sprawcę przed poniesieniem odpowiedzialności za spowodowane szkody. Niezależnie do tego, po czyjej stronie leży wina, ubezpieczyciel jest zobowiązany do wypłacenia odszkodowania za zdarzenia drogowe.
Jednocześnie, oprócz zabezpieczenia przed kosztownymi konsekwencjami wypadków i stłuczek, AC zapewnia wsparcie finansowe w przypadku uszkodzenia auta przez siły natury. Pożar, powódź czy gradobicie mogą spowodować niemałe szkody, których naprawa często okazuje się bardzo droga. Mając Autocasco, nie trzeba martwić się o dodatkowe wydatki, bo remont auta zostanie przeprowadzony na koszt ubezpieczalni.
Polisa AC to także skuteczne zabezpieczenie na wypadek kradzieży lub aktów wandalizmu. Skutki tych przestępstw również pokryje ubezpieczenie, co pozwoli zrekompensować poniesione straty materialne.
Autocasco a Assistance — różnice
Autocasco i Assistance to dwa odrębne produkty ubezpieczeniowe, których cechą wspólną jest dobrowolność wykupienia. Zakres ochrony w obu przypadkach zależy od wariantu, na jaki zdecyduje się osoba podpisująca umowę.
W przypadku ubezpieczenia AC, firma zobowiązuje się do pokrycia wyrządzonych szkód wynikających z własnego lub czyjegoś niedopatrzenia. Z kolei Assistance to pewnego rodzaju opieka i pomoc, gwarantowana ze strony ubezpieczalni w kryzysowych sytuacjach. Zależnie od wybranej opcji, obejmuje m.in.
- udostępnienie auta zastępczego,
- dowiezienie paliwa,
- holowanie uszkodzonego pojazdu,
- wymianę lub dowiezienie opony.
Jak widać Assistance gwarantuje wielowymiarową pomoc w różnych sytuacjach, które przydarzyć się mogą zarówno podczas jazdy po mieście, jak i w dalekiej podróży. Kierowcy decydujący się na taką formę ochrony, cenią sobie przede wszystkim możliwość uzyskania natychmiastowego wsparcia w nieoczekiwanych sytuacjach, a także mniejszy stres związany z kryzysowymi zdarzeniami na drodze.
Mini AC — kiedy się opłaca?
Zainwestowanie w pakiet mini AC zamiast pełnego Autocasco sprawdzi się szczególnie wśród posiadaczy starszych samochodów. Wartość rynkowa kilkunastoletnich samochodów czasem jest na tyle niska, że wykupienie standardowego AC staje się po prostu nieopłacalne. W takiej sytuacji można zdecydować się na częściowe zabezpieczenie, którego składka okazuje się znacznie niższa, a zakres ochrony w zupełności zadowalający.
Mając Mini AC można liczyć na wsparcie ubezpieczyciela w wielu sytuacjach. Zależnie od oferty polisa obejmuje m.in. uszkodzenie na skutek działania żywiołu, kradzież bądź włamanie, a także wystąpienie szkody całkowitej.