CIEKAWOSTKI
Jaka karma dla psa seniora? Na co zwrócić uwagę?
Na pewno zależy Ci na tym, aby Twój psiak żył jak najdłużej. Niestety nie na wszystko opiekunowie mają wpływ. Możesz jednak postarać się, aby Twój psiak cieszył się doskonałym zdrowiem do końca swoich dni. Powinieneś zapewnić mu odpowiednią troskę, zbilansowaną dietę i opiekę weterynaryjną.
Szczególnie ważne jest też to, że wraz z wiekiem zmieniają się potrzeby psa. Musisz koniecznie obserwować swojego pupila i gdy zauważysz symptomy starzenia, to powinieneś odpowiednio zareagować. Po czym możesz to rozpoznać? Jakiego żywienia wymaga psi senior? Jaka karma dla psa seniora jest najlepsza? O tym wszystkim piszemy poniżej!
Starość u psa - co ma na nią wpływ?
Starość u psa jest procesem długotrwałym, a jego pierwsze objawy zwykle są lekceważone lub mylnie wiązane z konkretnymi dolegliwościami zdrowotnymi. Z tego powodu dość trudno stwierdzić, kiedy zaczyna się psia starość. Bardzo często jest to też kwestia indywidualna. Specjaliści jednak są zdania, że istnieje kilka czynników, które mają wpływ na proces starzenia u psów i są nimi przede wszystkim rasa psa i jego waga.
W jakim momencie życia pies staje się seniorem?
Zdaniem wielu osób wiek siedmiu lat to granica pomiędzy dojrzałością a starością. Warto jednak podkreślić, że istnieje mnóstwo elementów wpływających na proces starzenia, dlatego pupile przechodzą na psią emeryturę w bardzo szerokim przedziale czasowym - już od 5 do nawet 11 roku życia!
Rozbieżność ta wynika głównie z tego, że im większy pies, tym szybciej rozpoczyna się u niego proces starzenia. Psy zaliczane do ras małych, których waga nie przekracza 9 kg, wchodzą w podeszły wiek, gdy skończą około 12 lat. Nieco wcześniej w jesień życia wchodzą psy średnie (ważące od 10 do 12 kg) - w wieku dziesięciu lat, zaś rasy duże (ważące do 14 kg) starzeją się już w dziewiątym roku życia, a olbrzymie - siódmym!
Objawy starzenia się u psa - po tym rozpoznasz psią starość!
Musisz jednak pamiętać, że wszystkie te dane są kwestią umowną. Każdy psi organizm jest nieco inny i inaczej funkcjonuje. Dlatego powinieneś obserwować swojego psa, by móc w porę stwierdzić, że właśnie wchodzi w poważny wiek. Do najczęstszych objawów procesu starzenia się u psa zaliczamy:
- wolniejszy sposób poruszania się,
- opieszałość i ospałość,
- problemy ze wzrokiem i słuchem,
- wahania wagi.
Jak żywić psa seniora?
Starsze psy nierzadko zmagają się z brakiem lub zauważalnym zmniejszeniem apetytu. Jednocześnie są one mniej chętne do jakiejkolwiek aktywności fizycznej, dlatego mają skłonność do nadwagi, a nawet otyłości. Dlatego właśnie w ich przypadku dieta ma ogromne znaczenie! Musisz zadbać o to, aby dostosować karmę do wieku Twojego pupila, by uchronić go przed wieloma niemile widzianymi schorzeniami, ale również po to, by wydłużyć mu życie! Szeroki wybór najlepszych karm bez zbędnych dodatków dla seniorów znajdziesz w ofercie sklepu zoologicznego Wataha – https://karmawataha.pl. Wybierz dla swojego psa to, co najlepsze!
Wybierz najlepszą karmę dla psa seniora!
Na prawidłowe żywienie starszego czworonoga składa się nie tylko jakość posiłków, ale również ich liczba i regularność. U psów starszych pogorszeniu ulegają możliwości trawienia i przyswajania składników odżywczych. Niestety osłabieniu ulega także zmysł węchu, dlatego psi seniorzy nierzadko są wybredni. Powszechnie pojawiają się u nich też problemy stomatologiczne takie jak np. kamień nazębny czy utrata uzębienia.
Z tego względu tak ważne jest, abyś zmienił dietę psa, gdy tylko zauważysz, że zaczyna się starzeć. Powinna być ona dostosowana głównie do jego wieku, ale także rozmiarów. Koniecznie zwrócić również uwagę na skład pożywienia. Pamiętaj też, że psi seniorzy małych ras mają inne potrzeby niż starsze psy większych rozmiarów, dlatego potrzebują innej karmy.
Oprócz tego zainteresuj się wielkością i twardością krokietów karmy. Dla najmniejszych seniorów poleca się drobniejsze chrupki, by te bez problemu mogły poradzić sobie z ich pogryzieniem. Nie zapominaj o indywidualnych potrzebach zdrowotnych pupila. Jeśli zmaga się on z dodatkowymi zbędnymi kilogramami, to na pewno sprawdzi się u niego karma dla psa seniora z nadwagą o mniejszej liczbie kalorii przy jednoczesnym zachowaniu właściwych wartości odżywczych.