CIEKAWOSTKI
Jak wypełnić e-deklarację CIT-8? Materiał partnera
Zastanawiasz się co powinieneś wiedzieć o e-deklaracji CIT-8? Przeczytaj poniższy artykuł, aby dowiedzieć się, kogo obowiązuje to rozliczenie, kiedy mija termin jego składania oraz czym różnią się zaliczki na CIT dla małych przedsiębiorstw i podatników rozpoczynających działalność od tych stale rozliczających się.
Kiedy składana jest e-Deklaracja CIT-8?
e-Deklarację roczną, czyli CIT-8 podatników podatku od osób prawnych składa się w terminie trzech miesięcy, uwzględniając datę zakończenia roku podatkowego danego przedsięwzięcia. Na przykład, jeżeli podatnik, który przyjmuje rozliczenie standardowego roku podatkowego równemu kalendarzowemu, ma obowiązek złożyć deklarację nie później niż do końca marca roku następnego po roku, za który składana jest deklaracja.
Obecnie wartość podatku dochodowego CIT to 19% w odniesieniu do jego podstawy, z drobnymi wyjątkami. Wpłata podatku dokonywana przez system zaliczkowy, w dwóch wariantach: miesięcznym lub kwartalnym. Zaliczka oblicza się jako różnicę między podatkiem należnym od dochodu, który osiągnięto od początku roku podatkowego, a jako sumę wpłat należnych za poprzednie miesiące. Co ważne deklaracja CIT-8 jest obowiązkowa.
Kto musi złożyć deklarację CIT-8?
Deklarację składają podatnicy, którzy są opodatkowani podatkiem, także w przypadku jeżeli w danym roku nie mieli oni żadnych przychodów albo otrzymali wyłącznie przychody zwolnione z podatku.
Można jednak rozróżnić kilka podmiotów, które są zwolnione z deklaracji. Należą do nich m.in. kościelne osoby prawne, które uzyskały dochód wyłącznie z niegospodarczej działalności statutowej, niektóre podmioty publiczne, fundusze inwestycyjne, które działają na podstawie przepisów ustawy z dnia 27 maja 2004 r. o funduszach inwestycyjnych.
Istnieje różnica w rozliczeniach w zależności od czasu prowadzonej działalności:
- Mali podatnicy oraz podatnicy, którzy rozpoczynają działalność, dokonują rozliczeń kwartalnych. W miesiącach od stycznia do listopada wypada to do 20 dnia kolejnego miesiąca po danym kwartale. W przypadku grudnia zaliczka za ostatni kwartał roku podatkowego jest regulowana do 20 dnia pierwszego miesiąca, który występuje w następnym roku podatkowym.
- Pozostali przedsiębiorcy mają rozliczenia miesięczne. W miesiącach: styczeń- listopad to czas do 20 dnia kolejnego miesiąca za miesiąc poprzedzający. Za grudzień zaliczkę za ostatni miesiąc roku podatkowy przedsiębiorca ma obowiązek wpłacić pieniądze w terminie do dwudziestego dnia pierwszego z miesięcy kolejnego roku podatkowego.
O programie fill-up
Program fill-up jest nowoczesnym rozwiązaniem. Dzięki programowi możne wypełnić formularze online. Użytkownicy mają możliwość zaimportowania do aplikacji (z pliku xml) przykładowej deklaracji CIT-8 wersja 27. Dzięki takim informacjom można automatycznie przenieść (konwertować) dane do nowego, aktualnie obowiązującego formularza CIT-8 wersja 28. Co to znaczy? Od tego momentu nie ma konieczności pracochłonnego przepisywania wcześniej uzupełnionych kwot i dodawania obecnej opcji formularza od samego początku. Program świetnie sprawdzi się w przypadku przedsiębiorców, których program księgowy generuje starszą wersję e-Deklaracji. Z oprogramowania można korzystać zarówno na smartfonach, jak i tabletach z systemem Android. Program fillup online posiada bezpieczną bazę danych MS SQL jak również daje możliwość obsłużenia wysyłki elektronicznej bez podpisu elektronicznego. Oczywiście dostępna jest również wersja na komputery, która sprawdzi się np. w biurach księgowych.
Jakie są Wasze doświadczenia w składaniu e-Deklaracji?