CIEKAWOSTKI
Jak wykorzystać beton w aranżacji ogrodu? Praktyczne wskazówki
Beton ma bardzo dużo zastosowań. Zobacz, jak w ciekawy sposób można go wykorzystać w ogrodzie.
Beton w ogrodzie ‒ dlaczego warto go zastosować?
Beton jest materiałem budowlanym złożonym z kilku komponentów cementu, wody, kruszyw, dodatków mineralnych, domieszek oraz pigmentów. Po całkowitym stwardnieniu nie grozi mu wilgoć, dzięki temu doskonale sprawdzi się na zewnątrz.
Beton to spoiwo, które najczęściej stosuje się do procesu wiązania kamieni i cegieł. Dzięki niemu możliwe jest budowanie fundamentów. Jest niezbędny w budowie ogrodzeń, murków, tarasów i altan, a także do tworzenia wielu innych elementów małej architektury ogrodowej. Jedną z zalet betonu jest niska cena oraz łatwość i szybkość montażu, dzięki czemu jest niezwykle popularny. Warto jednak zachować umiar w stosowaniu tego materiału w ogrodzie, gdyż nie powinien zdominować zielonego terenu. Gotowe elementy z betonu (ogrodzenia, krawężniki, kostka brukowa, płyty chodnikowe oraz gazony) dają wiele możliwości ciekawych aranżacji ogrodu.
Jakie są gotowe elementy z betonu?
Elementy z betonu są wykorzystywane w ogrodach jako elementy budulcowe, dźwigarowe oraz dekoracyjne. Ich zaletą jest możliwość szybkiego montażu. Przy demontażu istnieje niewielkie ryzyko uszkodzenia materiału.
Na rynku jest bardzo duży wybór elementów z betonu. Występują one w różnych wielkościach, kształtach i kolorach (np.: grafitowy, szary, czerwony, brązowy, biały, żółty, piaskowy), więc każdy może wybrać materiał według swoich potrzeb. Aby beton nie zdominował całego ogrodu, warto go połączyć z żywymi kolorami roślin.
Popularnymi wyrobami z betonu, które można zastosować w ogrodzie, są:
- palisady (oporniki) ‒ ich zadaniem jest obramowywanie szpalerów krzewów, rabat kwiatowych i dróg;
- płyty ‒ służą do wytyczania ścieżek ogrodowych oraz brukowania różnych nawierzchni, a także budowy dróg. Dzięki nim otrzymasz twardą nawierzchnię o wysokich walorach estetycznych;
- kostki brukowe ‒ dzięki nim uzyskasz trwałe, twarde nawierzchnie. Służą nie tylko do budowy dróg, ale również dużych, utwardzonych powierzchni. Jedną z wielu zalet jest ich dekoracyjność i łatwość w utrzymaniu w czystości. Na rynku są dostępne nie tylko kostki w formie prostokąta lub kwadratu, ale też inne ciekawe kształty;
- płyty ażurowe ‒ takie płyty są często nazywane kratami i służą do wykonywania powierzchni zielonych parkingów, podjazdów do garażu oraz do zabezpieczania skarp i zboczy przed osuwaniem się ziemi. Dzięki nim możliwe jest przesiąkanie wód opadowych do gruntu. Nie stosuje się ich do tworzenia dróg przeznaczonych do ruchu pieszego;
- elementy dekoracyjne ‒ beton jest stosowany do produkcji elementów małej architektury, takich jak betonowe fontanny, ławki, donice czy kosze na śmieci. Świetnie sprawdzają się w ogrodach publicznych i przydomowych. O dekoracyjności elementów z betonu świadczy sposób ich wykończenia, którym może być np. kamień (donice, kosze) czy drewno (ławki);
- ogrodzenia ‒ betonowe ogrodzenia są najczęściej stosowane na dużych obszarach. Cechuje je łatwy montaż, niska cena, różnorodność kształtów oraz odporność na warunki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne. Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie w ogrodzie betonowych prefabrykatów (gazonów), które tworzą „zielone ściany” i można w nich posadzić rośliny.
Pielęgnacja kostki brukowej z betonu
Po ułożeniu kostki brukowej można ją zabezpieczyć impregnatem, który doskonale ją zakonserwuje i ułatwi jej czyszczenie. W większości przypadków do mycia kostki wystarczy woda. Jednak gdy masz do czynienia z tłustymi plamami, użyj specjalistycznej chemii przeznaczonej do produktów betonowych.
Autor: mgr inż. ogrodnictwa Katarzyna Kawalec