Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

CIEKAWOSTKI

Jak pozbyć się nornic - domowe sposoby a profesjonalne zwalczanie szkodników ARTYKUŁ SPONSOROWANY

poniedziałek, 02 lipca 2018 14:15 / Autor: Piotr Wójcik
Jak pozbyć się nornic - domowe sposoby a profesjonalne zwalczanie szkodników ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Jak pozbyć się nornic - domowe sposoby a profesjonalne zwalczanie szkodników ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Piotr Wójcik
Piotr Wójcik

Nornice to niewielkie szkodniki, które są w stanie spowodować ogromne spustoszenie w każdym ogrodzie. Chociaż wyglądem podobne są bardziej do myszy, to przekopują ziemię i ogródki razem z kretami, przegryzając się przez korzenie, patyki i korę. Nornice spotykane są na całym świecie, a najlepiej czują się we wszystkich sadach, ogrodach działkowych i przy uprawach owoców, ponieważ żywią się zarówno nimi, jak i nasionami – czasem do jadłospisu trafiają bezkręgowce, jednak są to bardzo niewielkie ilości. 

Chcąc ratować swoje krzewy, drzewka i plony, należy podjąć pewne kroki i zacząć działać szybko oraz stanowczo, by szkody nie były zbyt rozległe. Czy domowe metody są skuteczne? Czy warto korzystać z oferty firmy DDD? Tutaj trzeba działać jak najszybciej, więc zapraszamy do dalszej lektury! 

Profilaktyka przed pojawieniem się nornicy 

Warto zastanowić się nad tym, jak zapobiegać problemom z nornicami, niż toczyć z nimi długą walkę, zakończoną utratą kilku drzewek, krzewów owocowych i przekopanym podwórkiem. 

W sklepach ogrodniczych dostępne są specjalne kosze, w których należy sadzić swoje rośliny. Do tego celu jednak można wykorzystać siatkę PCV, posiadającą oczka nie większe niż 15 cm. Rozłożenie takich elementów, skutecznie utrudnia szkodnikom budowę tuneli, więc czują się z czasem zrezygnowane, zmęczone i głodne, rezygnując z obecności w tym miejscu i obierają zupełnie inny cel. 

Sadzenie czosnku ozdobnego również może przynieść pozytywny efekt, ponieważ nornice zwyczajnie nie lubią zapachu tej rośliny i będą unikać kontaktu z nią. 

Naturalne odstraszanie i ciekawe pomysły

Jeśli już dojdzie do pojawienia się szkodników w ogródku, wystarczy namierzyć ich wszystkie kryjówki i umieścić w nich roztarte ząbki czosnku oraz liście czarnego bzu. Nornice tak bardzo nie znoszą tego zapachu i dysponują tak dobrym węchem, że z pewnością zaczną szybko uciekać z ogrodu. 

Jeśli jednak to nie pomoże, ponieważ przeciwnik lubi wracać na nasz teren, wystarczy wpuścić na niego czworonogi. Nornice są niezwykle płochliwe, a jeśli domowe pupile widzą szkodnika, to albo będą chciały się z nim bawić, albo wykurzyć nieproszonego gościa za wszelką cenę – efektem będzie brak nornic i nieproszonych mieszkańców ogrodu. 

Gdy nic już nie pomaga – środki ostateczne

Gdy wszystkie naturalne metody zawiodły, przychodzi czas na wykorzystanie środków ostatecznych, które sprawdzają się w każdym przypadku. Wszystkie narzędzia można znaleźć w sklepach lub zgłosić się po pomoc do profesjonalnej firmy DDD. Do dyspozycji klientów, są m.in. takie narzędzia jak:

  • odstraszacze dźwiękowe,
  • pułapki żywołowne,
  • płyny odstraszające
  • trutki. 

Stosując powyższe metody, można pozbyć się stale problemu. Oczywiście zalecane są humanitarne i bezinwazyjne zabiegi, wykorzystujące odstraszacze dźwiękowe, które nie są słyszalne dla ludzkiego ucha i żywołapki. Po ich użyciu należy zniszczyć tunele, które były wykorzystywane przez nornice, by za chwilę nie pojawił się inny nieproszony gość. 

W profesjonalnym usuwaniu szkodników pomaga firma Stander.pl

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO