Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

CIEKAWOSTKI

Jak poradzić sobie z nieszczelnymi oknami? Materiał partnera

piątek, 23 października 2020 15:05 / Autor: Radio eM
Jak poradzić sobie z nieszczelnymi oknami? Materiał partnera
Jak poradzić sobie z nieszczelnymi oknami? Materiał partnera
Radio eM
Radio eM

Szczelność budynku i zachowanie jak najlepszych parametrów izolacyjnych to temat, który pojawia się bardzo często zarówno w kontekście ekologii, jak i oszczędności. Dobrze uszczelniony dom to przede wszystkim o wiele niższe koszty grzania w sezonie jesienno-zimowym. By cieszyć się efektywnym termicznie domem, trzeba zadbać o zniwelowanie mostków termicznych, które powstają między innymi w oknach.W ich likwidacji pomaga zadbanie o odpowiednie uszczelki do okien i samo prawidłowe posadowienie okien.

O szczelność okien należy zadbać na etapie budowy, jednak jeśli w trakcie eksploatacji budynku pojawia się problem to nic straconego, gdyż okna da się uszczelnić. Pozostaje jednak pytanie, jak to zrobić i jakie uszczelki do okien będą odpowiednie.

Po czym poznać, że okna są nieszczelne?

Poznanie, że okna są nieszczelne, jest najprostsze, gdy uszczelki są już w bardzo złym stanie. Można zakładać, że jeśli uszczelka do okien nie była wymieniana co najmniej od 10 lat, to prawdopodobnie nadaje się już do wymiany. Uszczelki lub stosowany alternatywnie silikon ma strukturę gumy, a to oznacza, że z biegiem czasu parcieje. Po kilku latach po prostu zaczyna twardnieć i się kruszyć, a następnie traci swoją elastyczność. Wtedy przestaje pełnić swoją rolę, gdyż nie wypełnia jak należy przestrzeni między elementami okna. Prawidłowo konserwowane i czyszczone uszczelki wytrzymują około dekady, ale nawet po około pięciu latach mogą być już zniszczone, jeśli okno jest intensywnie eksploatowane. To jest pierwszy czynnik, który mówi, że uszczelka może już nadawać się do zmiany.

Niezależnie od tego, czy uszczelki są nowe, czy nie, warto jeszcze sprawdzić, jak pełnią swoją funkcję. By to zrobić, w pierwszej kolejności warto się przyjrzeć, jak wyglądają uszczelki. Guma powinna być elastyczna i dobrze się odkształcać. Jeśli jest sztywna, to znak, że prawdopodobnie nie jest już szczelna. Uszczelka do okien musi być też dokładnie przyklejona, więc jeśli odchodzi od framugi, to trzeba ją albo przykleić, albo całkiem wymienić.

Najbardziej wymiernym efektem tego, że uszczelki do okien są nieszczelne, jest to, że od dobrze zamkniętego okna czuć chłód. By sprawdzić, czy uszczelka spełnia swoją rolę, wystarczy podczas zimnego dnia przyłożyć rękę do szczeliny, którą uszczelka ma wypełniać. Warto kontrolować to, co roku i porównywać, czy odczucia się nie zmieniają. Przy dobrej jakości uszczelkach i solidnych oknach, lekki podmuch chłodu nie powinien być w ogóle odczuwalny na dłoni. Jeśli coś czuć, konieczna jest wymiana uszczelki.

Jak prawidłowo uszczelnić okna?

Podczas uszczelniania okien można popełnić kilka błędów. Mimo wszystko nie jest to jednak trudne zadanie, więc dysponując odpowiednimi akcesoriami dostępnymi na https://www.castorama.pl/, można to zrobić nawet we własnym zakresie. W pierwszej kolejności należy zaopatrzyć się w uszczelki lub inne akcesoria do uszczelniania. Podczas prac należy jednak pamiętać, że trzeba to zrobić bardzo precyzyjnie i zgodnie z zaleceniami producenta. W praktyce oznacza to, że najpierw trzeba się dobrze przyjrzeć, jak były założone oryginalne uszczelki, które chce się wymienić, a następnie zrobić to w dokładnie taki sam sposób. W przeciwnym razie może dojść do nieszczelności. Jeśli odwzoruje się uszczelnienie okna z nowymi, sprawnymi uszczelkami, ostatecznie okna powinny być tak samo skutecznie zabezpieczone.

Czym uszczelnić okna?

Na rynku istnieje wiele produktów, którymi można uszczelnić okna. Podstawowym z nich są dedykowane do danego modelu okna uszczelki do okien Są one produkowane przez producentów okna lub produkowane, jako uniwersalne pod konkretny rozmiar okna. Chcąc zaopatrzyć się w odpowiednią uszczelkę, najpierw trzeba zmierzyć okno lub sprawdzić w jego specyfikacji technicznej rozmiary, a dodatkowo typ okna. Należy zwrócić baczną uwagę na to, że każdy typ okna nieco się od siebie różni, więc nie każda uszczelka będzie pasować do każdego modelu okna, pomimo że rozmiar będzie się zgadzał.

Jeśli nie ma się uszczelki, można je zastąpić warstwą odpowiedniego silikonu, który również można kupić w sklepie budowlanym. Takie rozwiązanie jest uniwersalne, gdyż silikon można nałożyć na nieszczelne lub nawet rozszczelnione miejsca przy futrynie i ścianie. Podobnie wykonuje się uszczelnianie okien dedykowanymi do tego piankami, które cechują dobre właściwości izolacyjne.

Jak wygląda uszczelnianie okien?

Okna można uszczelniać na różne sposoby. Są to:

  • Uszczelnianie okien pianką – udając się do sklepu, trzeba wybrać specjalistyczną piankę do uszczelniania okien. Aplikuje się ją bezpośrednio z pojemnika lub za pomocą specjalnego dozownika w zależności od tego, jaką piankę się kupi.
  • Uszczelnianie okien silikonem – można też uszczelniać okna silikonem, co jest dość proste, choć trzeba zaopatrzyć się w specjalny pistolet do silikonu.
  • Wymiana uszczelki w oknach – najlepsze rozwiązanie to wymiana uszczelki w oknach. Wystarczy oderwać starą uszczelkę i przykleić nową pamiętając o tym, by była ona przyklejona w tych samych miejscach, co poprzednia.

Jak widać, sposobów jest wiele, a to, na który najlepiej się zdecydować jest zależne od przyczyny nieszczelności.

O czym należy pamiętać przy uszczelnianiu okien?

Uszczelniając okna, należy przede wszystkim pamiętać o tym, że musi to być wykonane precyzyjnie oraz przy użyciu specjalistycznych materiałów. W przeciwnym razie uszczelnienie okna się raczej nie powiedzie, a efekty z całą pewnością nie będą trwałe.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO