Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

CIEKAWOSTKI

Jak pomóc osobie uzależnionej? Ośrodek leczenia uzależnień w Kielcach.

środa, 22 stycznia 2025 16:01 / Autor: Radio eM
Jak pomóc osobie uzależnionej? Ośrodek leczenia uzależnień w Kielcach.
Jak pomóc osobie uzależnionej? Ośrodek leczenia uzależnień w Kielcach.
Radio eM
Radio eM

Pomoc osobie uzależnionej od alkoholu to proces zazwyczaj długotrwały, wymagający fachowego wsparcia. Jeśli chcemy pomóc osobie uzależnionej musimy być cierpliwi, pełni empatii i opierać się na wsparciu terapeutów. Uzależnienie od alkoholu jest chorobą, która bardzo mocno oddziałuje również na osoby bliskie, rodzinę, przyjaciół.

Jakie kroki podjąć aby pomóc osobie uzależnionej:

1. Zainteresowanie, zrozumienie i troska

Po pierwsze, czego musisz unikać? Nie krytykuj, nie oskarżaj, unikaj wymuszeń, szantażu, staraj się nie kierować negatywnych uwag. Bądź pełen wyrozumiałości i zrozumienia, oprzyj się na empatii. Wyrażenie troski o zdrowie i życie bliskiej ci osoby, jest dobrym podejściem aby terapia zakończyła się pozytywnie.

2. Staraj się pomóc w zrozumieniu problemu

Po pierwsze powinniśmy dążyć aby osoba uzależniona zrozumiała, czym jest uzależnienie od alkoholu.  Mimo że człowiek uzależniony może zdawać sobie sprawę z negatywnych konsekwencji swojego zachowania, często nie jest w stanie samodzielnie przerwać picia. Warto mieć świadomość problemu aby wiedzieć jakie podejmować kolejne kroki aby radzić sobie w tej sytuacji.

3. Szukamy pomocy profesjonalnych lekarzy i terapeutów

Musimy starać się przekonywać osoby uzależnione do skorzystania z terapii. Wokół nas jest zapewne szereg poradni uzależnień, różnych grup wsparcia, np. AA. W uzasadnionych przypadkach zachęcajmy również do leczenia w ośrodku detoksykacyjnym. Terapia i pomoc psychologa są kluczowe w całym procesie leczenia uzależnień. Nasza pomoc i wsparcie na tym etapie leczenia mogą okazać się decydujące. Pamiętajmy jednak, że to osoba uzależniona musi w pełnej świadomości i samodzielnie podjąć decyzję o leczeniu.

4. Wsparcie emocjonalne na każdy etapie zdrowienia.

Powinniśmy dążyć aby chory nie wstydził się swojego problemu aby nie doświadczał poczucia bezradności i beznadziejności. Starajmy się, aby osoba uzależniona nie czuła się osamotniona. Twoje wsparcie powinno objawiać się bliskością i dostępnością dla osoby chorej. Staraj się słuchać, bądź obecny i dostępny, kiedy bliski będzie tego potrzebować. Niezwykle ważne jest również, aby osoba uzależniona czuła, że nie jest oceniana.

5. Nieustanne wsparcie na każdym etapie leczenia.

Terapia i proces zdrowienia może być dla nas wyzwaniem na trudny i długi czas. Bądź cierpliwy i wspieraj osobę uzależnioną w każdej fazie tego procesu. Pamiętajmy, iż droga do trzeźwości zazwyczaj nosi w sobie sukcesy ale też i upadki, porażki i wymaga podejmowania kolejnych prób.  W trudnych chwilach pamiętajmy o wsparciu, dążmy do kontynuacji terapii poprzez zachętę, dobre słowo, pomoc duchową.

6. Uczymy się pomagać, nie zapominając o własnych potrzebach i granicach.

Musimy zwracać uwagę na potrzeby własne, i uczyć się jak dbać o siebie. Ważne jest aby potrafić stawiać granice, nadmierna wyrozumiałość czy zaangażowanie może prowadzić do naszego wypalenia czy też nawet utrudniać kontynuowanie uzależnienia. Pamiętaj o tym aby dbać o swoje zdrowie psychiczne i emocjonalne. Zapominanie o własnych potrzebach i zaniedbania w tym zakresie wcześniej czy później odbiją się negatywnie na relacjach z chorym.

7. Nie jesteś sam, nie bierz całego ciężaru na siebie.

Pomyśl o tym kogo możesz zaangażować do pomocy. Kto oprócz ciebie może pomóc osobie  uzależnionej. Myślimy tutaj o rodzinie, przyjaciołach, czy też o wspomnianych wcześniej grupach wsparcia. Najczęściej szczera rozmowa o naszych doświadczeniach i emocjach z innymi ludźmi może zaowocować poradami, jak radzić sobie w trudnych sytuacjach oraz wsparciem mentalnym. Mowa tutaj o grupach wsparcia dla rodzin osób uzależnionych. Takie spotkania mogą okazać się bardzo pomocne.

8. Uświadamianie o konsekwencjach uzależnienia.

Wspólna rozmowa o konsekwencjach picia alkoholu – zarówno zdrowotnych, jak i społecznych – może pomóc osobie uzależnionej uświadomić sobie powagę sytuacji. Ważne jest, aby nie stosować gróźb, ale raczej przedstawiać fakty i oferować pomoc w znalezieniu rozwiązania.

9. Zawsze noś w sobie nadzieję.

Tak jak wcześniej już pisaliśmy pomoc osobie uzależnionej to proces, który może trwać długo. Warto wykazać cierpliwość mając świadomość, że każdy proces jest indywidualny i chorzy mogą podejmować decyzję o leczeniu w różnych momentach życia. Nigdy nie należy nie należy tracić nadziei ani rezygnować. Musimy dać choremu czas, zachęcając do szukania pomocy i wciąż oferując wsparcie. Taką postawą możesz przyczynić się do pozytywnych zmian w życiu osoby uzależnionej.

Proces zdrowienia uzależnionego to zazwyczaj długa droga. Doświadczenia wielu osób pokazują, że terapia może zakończyć się sukcesem. Dzieje się to przy odpowiednim wsparciu, zarówno od bliskich, jak i specjalistów. Czasami najważniejszym jest po prostu nie poddawanie się i wiara w możliwość zmiany na lepsze. https://alkoholizm-leczenie.eu/

Materiał zewnętrzny

 

 

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO