Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

CIEKAWOSTKI

Jak mieszkają kielczanie?

piątek, 28 stycznia 2022 11:24 / Autor: Radio eM
Jak mieszkają kielczanie?
Jak mieszkają kielczanie?
Radio eM
Radio eM

Położone w województwie świętokrzyskim Kielce stanowią jeden z największych regionalnych rynków mieszkaniowych w Polsce. Jak mieszkają kielczanie i jak prezentuje się aktualna oferta deweloperów oferujących nowe lokale na terenie tego miasta?

Jak mieszka przeciętny kielczanin?

Jak wynika z raportu przygotowanego przez PKO Bank Polski, na koniec 2019 r. w Kielcach było 86 491 mieszkań. Dla porównania w otaczającym miasto powiecie kieleckim w tym samym czasie lokali mieszkalnych było o ponad 24 tys. mniej – 62 062. Jednak nie tylko liczba nieruchomości ma wpływ na jakość życia – liczy się także ich stan techniczny oraz wielkość powierzchni, jaką do dyspozycji mają ich użytkownicy. Jak pod tym względem wypadają Kielce?

W 2019 r. w Kielcach:

  • Było jedynie 6 proc. mieszkań wybudowanych przed 1944 r.
  • 19 proc. mieszkań znajdowało się w domach jednorodzinnych
  • Przeciętna powierzchnia użytkowa na osobę wynosiła 26,1 mkw.
  • Na 1000 osób przypadało 435 mieszkań

Na jaki metraż mogą liczyć kielczanie, którzy nabywają mieszkanie? W IV kwartale 2020 r. przeciętna powierzchnia mieszkań oddawanych do użytku przez deweloperów w Kielcach wynosiła 63,5 mkw., podczas gdy w I kwartale 2021 r. było to już 59,7 mkw. Tendencja malejąca jest zauważalna, ale warto podkreślić, że jest ona charakterystyczna dla wszystkich dużych miast w Polsce.

Jaki jest standard mieszkań w Kielcach?

Na co mogą liczyć mieszkańcy Kielc, którzy zdecydują się na zakup mieszkania z rynku pierwotnego? Jak podaje Urząd Statystyczny w Kielcach, w 2019 r. oddawane do użytku lokale były wyposażone w podstawowe instalacje techniczno-sanitarne. Dane w tym zakresie dla całego województwa świętokrzyskiego prezentują się następująco:

  • Do wodociągów podłączonych było 92,7 proc. lokali
  • 70,4 proc. mieszkań było podłączonych do kanalizacji z odprowadzeniem do sieci
  • 30,9 proc. użytkowników lokali mogło korzystać z gazu z sieci
  • Do centralnej sieci grzewczej podłączonych było 25,5 proc. mieszkań

Standard mieszkania zależy też od oferty dewelopera – część firm deweloperskich działających na terenie Kielc proponuje mieszkanie pod klucz. W praktyce oznacza to, że nabywca może wprowadzić się do mieszkania zaraz po uregulowaniu kwestii właścicielskich.

Ile trzeba zapłacić za mieszkanie w Kielcach?

Na to, jak mieszkają kielczanie, wpływ mają też ceny nieruchomości. Jeżeli prześledzić ceny transakcyjne, to w Kielcach – podobnie jak w innych dużych ośrodkach miejskich – widoczna jest tendencja wzrostowa. Dotyczy to zarówno rynku pierwotnego, jak i wtórnego, przy czym nowe lokale są droższe. Ile trzeba zapłacić za mieszkanie od dewelopera? Jak podaje PKO Bank Polski, w IV kwartale 2018 r. za 1 mkw. trzeba było zapłacić 4645 zł, podczas gdy w IV kwartale 2020 r. cena metra wynosiła już 5730 zł.

Czy biorąc pod uwagę to, jak mieszkają kielczanie, poszukując mieszkania na sprzedaż Kielce warto wziąć pod uwagę? W ostatnich latach na terenie miasta pojawiło się kilka ciekawych inwestycji. Duża aktywność deweloperów zapewnia dostęp do mieszkań o różnym standardzie wykończenia, o różnej powierzchni i lokalizacji. To właśnie zróżnicowana oferta jest jednym z atutów tego regionalnego rynku nieruchomości.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO