CIEKAWOSTKI
Jak jeść w cukrzycy? Dieta pudełkowa wsparciem dla diabetyków.
Cukrzyca to obecnie choroba cywilizacyjna, na którą zapada coraz więcej z nas - mówi się już o milionach cukrzyków w Polsce. Stan przedcukrzycowy, który poprzedza rozwój cukrzycy, jest dziś udziałem nawet dzieci i młodzieży. Część osób nie ma zdiagnozowanych problemów z metabolizmem glukozy i insuliny, ale objawy wyraźnie dają o sobie znać - zwiększone pragnienie, apatia, senność lub drażliwość, spadek wagi (lub jej wzrost w przypadku insulinooporności), częste oddawanie moczu - to sygnały, które sugerują konieczność odwiedzenia lekarza. Zarówno w trakcie leczenia jak i jeśli dopiero podejrzewamy u siebie cukrzycę, warto wśród zmian stylu życia zacząć od zmiany sposobu odżywiania. Dlaczego przydaje się wówczas dieta pudełkowa?
Odżywianie przy cukrzycy
Dieta odpowiednia dla diabetyka powinna wpływać regulująco na poziom cukru we krwi. Wpływ ten uzyskuje się dbając o to, aby spożywane potrawy złożone były ze składników o niskim, ewentualnie średnim indeksie glikemicznym. Każdy z produktów żywnościowych można sklasyfikować pod względem indeksu glikemicznego, którego wartość liczbowa może wynosić od 0 do 100. Im wyższy IG, tym powoduje gwałtowniejsze zwiększenie się ilości glukozy we krwi, co działa dla organizmu diabetyka bardzo niekorzystnie. Dla wielu osób, które dopiero uczą się żyć z cukrzycą, dobranie odpowiedniego menu przychodzi z trudem. Są też i tacy, którzy z zaburzeniami metabolizmu glukozy żyją od lat, jednak po pewnym czasie intensywnego dbania o jadłospis wypalają się i powracają do starych nawyków żywieniowych.
Daj sobie pomóc z cateringiem dietetycznym
Najlepsze dla zdrowia diabetyka odżywianie to nie tylko kwestia regulowania stężenia glukozy we krwi poprzez odpowiedni IG, ale też regularność posiłków. Spożywanie posiłków o stałych porach, szczególnie, jeśli stosuje się farmakoterapię, podczas której przepisane przez lekarza leki spożywać trzeba przed, w trakcie lub po posiłku, jest kwestią, której nie wolno bagatelizować. Zarówno wspomnianą kwestię regularności posiłków, jak i odpowiedniego indeksu glikemicznego może pomóc nam osiągnąć specjalny catering dietetyczny dla diabetyków. Ideą samego cateringu dietetycznego jest dostarczanie gotowych zestawów nawet pięciu posiłków na cały dzień co rano prosto pod nasze drzwi. Wystarczy odebrać zestaw, a gdy przyjdzie pora na konkretny posiłek, po prostu otworzyć hermetyczne opakowanie i podgrzać - jeśli danie tego wymaga. Koniec z wymówkami braku czasu czy sił na przygotowywanie śniadań, drugich śniadań, obiadów, podwieczorków czy kolacji. Dieta pudełkowa przygotowuje wszystko za nas. Z kolei najlepsze diety pudełkowe proponują menu dobrane do specjalnych potrzeb żywieniowych osób z cukrzycą, czyli menu z uwzględnieniem wartości indeksu glikemicznego, a wśród nich działająca w wielu polskich miastach Wygodna Dieta. Przykładowy jadłospis przeznaczony właśnie dla osób z cukrzycą typu 2 zobaczyć można na stronie https://www.wygodnadieta.pl/dieta_dla_diabetyka. Wiele osób z cukrzycą, które do tej pory nie miały styczności z cateringiem dietetycznym, pozostaje pod wrażeniem tego, jak bardzo urozmaicone mogą być dania. Jeśli dodać do tego fakt, że komponowane są przez specjalistów dietetyków, to bardzo trudno nie oprzeć się wygodzie takiego sposobu na codzienne jedzenie.
Jeśli okazuje się, że żyjesz z cukrzycą, a do tej pory Twoje menu nie było usystematyzowane, to znaczy nie kierowałeś się szczególnie żadnymi wytycznymi lub jadałeś co popadnie, drogą do lepszego zdrowia i samopoczucia będzie wprowadzenie zmian w tym zakresie. Przyzwyczajenia do konkretnego rodzaju składników odżywczych łatwo prowadzą do nawyków, a tych, jak wiadomo, trudno się pozbyć. Kiedy więc stajemy przed zmianą sposobu odżywiania, możemy czuć się zdezorientowani i podłamani, ale kiedy gra toczy się o zdrowie, warto zrobić wszystko co w naszej mocy. Nie jesteśmy jednak sami i diety pudełkowe mogą istotnie wspomóc nas w tej walce.