CIEKAWOSTKI
Infolinia prawna - nieoceniona pomoc w nagłych wypadkach. Materiał partnera
Wypadek w pracy, stłuczka w drodze na wakacje, uszkodzenie mienia, napaść, naruszenie nietykalności osobistej – w niektórych sytuacjach pomoc prawna potrzebna jest tu i teraz. Jednak wiele osób wciąż rezygnuje z dochodzenia roszczeń. Nie tylko ze względu na lęk przed wymiarem sprawiedliwości, ale także brak świadomości prawnej.
W związku z coraz większą mobilnością zawodową, zmianami społeczno-kulturowymi czy wzmożoną turystyką, a ostatnio także pandemią koronawirusa problemów natury prawnej jest (i będzie) coraz więcej. Podpowiadamy, gdzie szukać pomocy w nagłych wypadkach.
Pomoc prawna ostatnią deską ratunku?
W wielu przypadkach tak niestety jest (choć powinno być zupełnie odwrotnie). Dlaczego Polacy tak rzadko szukają profesjonalnej pomocy prawnej? Niektórzy boją się długiej i kosztownej batalii sądowej. Wciąż także pokutuje przekonanie, że usługi prawnicze są bardzo drogie i dostępne jedynie dla nielicznych. Dlatego wiele osób szuka rozwiązania swojej sprawy w sieci lub wśród rodziny i znajomych. Takie zachowanie obarczone jest jednak dużym ryzykiem. Odpowiedzi znalezione na forum internetowym mogą być nieprawdziwe lub opierać się na nieaktualnych przepisach. Często profesjonalna pomoc przychodzi zbyt późno, gdy sprawa jest już na tyle zawiła, że musi zakończyć się w sądzie.
To się na szczęście zmienia. Coraz więcej osób zna swoje prawa i potrafi o nie zawalczyć. To zasługa m.in. kampanii społecznych, których celem jest zwiększenie świadomości prawnej w społeczeństwie i zachęcenie do korzystania z usług prawniczych. W większości przypadków batalia sądowa to ostateczność. Otrzymanie pomocy prawnej jak najszybciej po wystąpieniu zdarzenia często pozwala szybko rozwiązać sprawę i uniknąć przykrych konsekwencji. Wiele spraw da się rozwiązać polubownie bez ponoszenia kosztów procesowych.
Gdzie szukać pomocy prawnej w nagłych wypadkach?
Szukanie telefonu do prawnika w stanie wzmożonego napięcia nerwowego wywołanego wypadkiem, napaścią lub inną nagłą sytuacją tylko potęguje stres. W podbramkowej sytuacji nietrudno przepłacić za usługę lub powierzyć sprawę niewłaściwej osobie, która nie będzie w stanie zaoferować kompleksowej i natychmiastowej pomocy.
Abonament na usługi prawnicze to odpowiedź rynku na zmieniające się potrzeby społeczeństwa. Wciąż niewiele osób ma świadomość, że czasem wystarczy jeden telefon, by rozwiązać nurtujący nas problem prawny. Coraz więcej kancelarii oferuje rozwiązanie cieszące się dużą popularnością w krajach Europy Zachodniej i za oceanem, czyli działającą 24 godziny na dobę infolinię prawną. W trakcie rozmowy prawnik odpowie na wszystkie pytania związane ze sprawą np. Jak się zachować w danej sytuacji? Jaką przyjąć linię obrony? Jakie prawa przysługują świadkowi, a jakie pokrzywdzonemu? Jakie dokumenty należy wypełnić i jak zrobić to prawidłowo? Infolinia prawna to szansa na szybkie i polubowne rozwiązanie sprawy bez narażania siebie i swoich bliskich na dodatkowy stres i koszty.