CIEKAWOSTKI
Gaziki jałowe i niejałowe - różnice. Których używać w konkretnych sytuacjach?
Materiały, takie jak gaziki jałowe i niejałowe, stanowią bardzo istotny element wchodzący w skład zawartości domowej apteczki pierwszej oraz wyposażenia placówek medycznych. Co ciekawe, znajdują one jednak zastosowanie również w innych branżach niezwiązanych z medycyną. W tym artykule prezentujemy różnice między gazikami jałowymi i niejałowymi, a także podpowiadamy, których używać w konkretnych sytuacjach.
Gaziki jałowe – charakterystyka i zastosowanie
Gaziki jałowe są produktami sterylnymi, dlatego wykorzystywane są one przede wszystkim w medycynie. Można ich używać w sytuacjach wymagających sterylnych warunków. Oferują one skuteczne zabezpieczenie rany przed negatywnym działaniem czynników zewnętrznych oraz drobnoustrojami. Co więcej, charakteryzują się one wysokim poziomem chłonności płynów i wilgoci.
Jałowe gaziki sprawdzają się do bezpośredniego opatrywania przerwanej ciągłości tkanek, przemywania i dezynfekcji skóry czy tamowania krwawień. Są one również niezastąpione podczas operacji oraz zabiegów medycznych. Dodatkowo, znajdują się na stanowisku pracy pielęgniarek i w punktach badań krwi – po jej pobraniu możliwe jest przyłożenie gazika do miejsca wkłucia, co pozwoli zaabsorbować krew i stworzyć swego rodzaju barierę mechaniczną.
Podsumowując, gaziki jałowe wykorzystywane są podczas:
- bezpośredniego opatrywania ran oraz skaleczeń,
- zabezpieczania ran po zabiegach chirurgicznych i ambulatoryjnych,
- uciskania miejsca nakłucia żyły po pobraniu krwi,
- dezynfekcji skóry,
- tamowania krwotoków zewnętrznych z ran – stosowane są one jako tampony.
Gaziki jałowe mogą być stosowane na oddziałach zabiegowych, blokach operacyjnych czy w warunkach ambulatoryjnych. Zdecydowanie warto posiadać je również w swojej domowej apteczce pierwszej pomocy – dzięki temu możliwe będzie wykonanie opatrunku również w domowych warunkach.
Gaziki jałowe – jak je stosować?
Ranę należy najpierw ją oczyścić i zdezynfekować – dopiero wtedy można przystąpić do jej opatrywania. W tym celu należy przyłożyć jałowy gazik bezpośrednio do miejsca przerwania tkanki i wzmocnić opatrunek, wykorzystując warstwę wierzchnią złożoną z niejałowych kompresów.
Sprawdź ofertę jałowych kompresów gazowych w hurtowni medycznej Eplaster: https://eplaster.pl/pl/c/Jalowe/262.
Gaziki niejałowe – charakterystyka i zastosowanie
Gaziki niejałowe sprawdzają się natomiast tam, gdzie nie jest wymagana pełna sterylność. Można je stosować do celów gospodarczych, higienicznych czy spożywczych. Cieszą się one sporą popularnością przede wszystkim w kosmetologii – są stosowane zarówno w salonach kosmetycznych, jak i domowym zaciszu podczas wykonywania manicure czy pedicure. Gaziki niejałowe przydają się do odtłuszczania płytki paznokcia czy przemywania gęstego żelu, zmywania lakieru. Co istotne, do takich zabiegów należy wybierać gaziki bezpyłowe, dzięki czemu zyskamy pewność, że ich użycie nie będzie miało negatywnego wpływu na estetykę kosmetycznego zabiegu.
Co więcej, jak wspomnieliśmy wcześniej, gaziki niejałowe również wykorzystywane są w medycynie podczas opatrywania ran. Należy jednak uprzednio umieścić na niej gazę jałową, a dopiero potem warstwę usztywniającą i zabezpieczającą złożoną z niejałowego materiału. Ich wykorzystanie jest bardzo wygodne, gdyż ich wielkość można dowolnie dopasować do naszych potrzeb.
Gaziki jałowe i niejałowe – podsumowanie
Gaziki można podzielić na dwa rodzaje: jałowe oraz niejałowe. Pierwsze wyroby medyczne charakteryzują się sterylnością, dlatego mogą być stosowane do bezpośredniego opatrywania ran, oparzeń, skaleczeń, a także tamowania krwawień. Ich użycie jest wskazane, jeśli istnieje jakiekolwiek ryzyko wniknięcia drobnoustrojów. Przy pomocy takich wyrobów można również delikatnie przemywać rany. Jeśli chodzi natomiast o gaziki niejałowe, mogą one stanowić dodatkowe zabezpieczenie przed naruszeniem pierwotnego opatrunku. Oprócz tego, znajdują one zastosowanie w celach gospodarczych, spożywczych czy higienicznych. Nie ulega wątpliwości, że obydwa rodzaje gazików warto posiadać wśród wyposażenia swojej domowej apteczki pierwszej pomocy.