Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

CIEKAWOSTKI

Forma wtryskowa – poznaj jej zastosowania

środa, 28 września 2022 10:46 / Autor: Radio eM
Forma wtryskowa – poznaj jej zastosowania
Forma wtryskowa – poznaj jej zastosowania
Radio eM
Radio eM

Dla przetwórstwa tworzyw sztucznych niezbędne są formy wtryskowe. Akcesoria te umożliwiają nadawania kształtów produkowanym przedmiotom. Czym dokładnie są i jakie mają zastosowania? Tego dowiesz się z naszego artykułu.

Jak działa formowanie wtryskowe?

Formowanie tworzyw sztucznych metodą wtrysku wymaga zastosowania wtryskarki, zapasu tworzywa oraz formy wtryskowej. Najpierw zbiornik wtryskarki uwalnia surowiec w formie np. granulatu, który jest następnie podgrzewany aż osiągnie płynną formę. Płynne tworzywo (z kategorii termoplastów, duroplastów lub elastomerów) tłoczone jest do gniazda formy wtryskowej za pomocą np. przekładni ślimakowej. Tam jest ostudzane i ulega stwardnieniu, a następnie forma wtryskowa uwalnia gotowy element i proces zaczyna się od nowa.

Jakość wykonania formy wtryskowej jest kluczowa dla powodzenia całej produkcji danego przedmiotu. To właśnie od tego zależy, czy wszystkie elementy z serii będą spełniany normy jakościową i zostaną zatwierdzone jako nadające się do sprzedaży.

Co to jest forma wtryskowa?

Tytułowa forma to narzędzie wykorzystywane w procesie formowania wtryskowego. Składa się z gniazda formującego, układu wypychania, układu wlewowego i systemu chłodzenia. Konstrukcja formy posiada też elementy prowadzące, obudowę i napęd płyty.

Najważniejsze w formie jest gniazdo. Jego staranne zaprojektowanie i wykonanie umożliwia precyzyjne produkowanie elementów z tworzyw termoplastycznych i termoutwardzalnych.

Wtryskarka tłoczy surowiec do gniazda formy wtryskowej, gdzie następuje wypełnienie gniazda, chłodzenie i zastygnięcie surowca. W efekcie powstaje gotowy element z tworzywa sztucznego o ściśle określonych parametrach i kształtach.

Zastosowanie i rodzaje

Zastosowanie form wtryskowych jest bardzo szerokie. Produkcja form wtryskowych przydaje się w przemyśle gdzie wykorzystuje się je do produkcji plastikowych i gumowych elementów w wielu branżach, np. do produkcji strzykawek, uszczelek, części do maszyn, dekoracji, materiałów biurowych itd. Odpowiednie formy służą także do formowania elementów z gwintem wewnętrznym czy w celu łączenia kilku rodzajów tworzyw. W zależności od rodzaju elementów, które chcemy wyprodukować, istnieje kilka typów form, takich jak:

- dwukomponentowa,

- standardowa,

- gorącokanałowa,

- precyzyjna,

- forma ciśnieniowa do metali,

- formy z mechanizmami wykręcającymi.

Formowanie wtryskowe szczególną rolę odgrywa przy produkcji części do maszyn. Pozwala zredukować koszty produkcji związanie z odpadami materiałowymi i eliminuje ryzyko poważnych błędów produkcyjnych. Dlatego forma wtryskowa jest akcesorium o kluczowym znaczeniu w całym współczesnym przemyśle.

Produkcję i projektowanie form wtryskowych możesz zlecić firmie Fullbax Formy.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO