CIEKAWOSTKI
Drążek do podciągania – jeden z najprostszych przyrządów do ćwiczeń
Podciąganie na drążku przynosi efekty w postaci wzmocnienia mięśni górnych partii ciała – mięśni ramion, przedramion, barków, klatki piersiowej oraz mięśni górnej części pleców. Ćwiczenia na drążku to sposób na ukształtowanie wysportowanej sylwetki. Poprawia siłę i wytrzymałość mięśni.
Efekty ćwiczeń zależą od techniki podciągania. Nawet niewielka zmiana w sposobie trzymania drążka czy w rozstawie dłoni ma zasadniczy wpływ na efekty ćwiczeń. Drążek do podciągania znajdujący się np. w ofercie sklepu marbo-sport.pl to przyrząd, który bez problemu można zamontować w domu. Zajmuje niewiele miejsca.
Rodzaje drążków do podciągania
Na rynku jest szeroki wybór drążków do podciągania. Najtańsze modele można kupić już za kilkadziesiąt złotych. Starajmy się wybierać produkty znanych firm, wtedy będziemy mieć pewność, że sprzęt będzie służył nam długo. Poszczególne modele różnią się sposobem montażu i kształtem. Wśród drążków treningowych znajdziemy modele proste, wygięte, z dodatkowymi uchwytami i nakładkami.
Drążek montowany do futryny to idealne rozwiązanie dla osób, które nie chcą montować drążka na stałe. Montaż drążka do futryny nie wymaga wiercenia, drążek w każdej chwili można zdjąć.
Drążek montowany do ściany mocowany jest na stałe. Ma solidną konstrukcję. Drążek montowany do sufitu to drążek również o solidnej konstrukcji. Nie zajmuje miejsca w mieszkaniu. Wadą jest wyższa cena od pozostałych rodzajów drążków.
Drążek rozporowy to popularna forma drążka, który montuje się do ścian lub do futryny. Drążki rozporowe dostępne są głównie w wersji prostej.
Jak ćwiczyć na drążku?
Treningi na drążku nie wymagają specjalnych przygotowań. Trzeba dokładnie zapoznać się z techniką wykonywania ćwiczeń.
To, jakie mięśnie zostaną najbardziej zaangażowane w ćwiczenie, zależy od techniki podciągania. Podciąganie nachwytem angażuje do pracy przede wszystkim mięśnie grzbietu. W nachwycie dłonie są skierowane w stronę przeciwną do osoby ćwiczącej.
Podciąganie podchwytem wzmacnia głównie mięśnie ramion i klatki piersiowej. Technika podchwytu polega na chwyceniu drążka dłońmi skierowanymi w swoją stronę.
Opuszczanie powinno być wolniejsze i dłuższe niż podnoszenie. Najwięcej pracy mięśnie wykonują w fazie opuszczania.