CIEKAWOSTKI
Dobry hełm gwarancją bezpieczeństwa. Materiał partnera
Praca w budownictwie, na wysokości, w halach przemysłowych i wielu innych miejscach niesie ze sobą wiele niebezpieczeństw. Najważniejsze są więc kwestie BHP i odpowiednie przygotowanie oraz ubiór. W przypadku na przykład budowy lub przemysłu wymogiem wielokrotnie jest hełm, który chroni przed spadającymi przedmiotami, wystającymi elementami lub urządzeniami działającymi na wysokości głowy.
Wytrzymałość głównym atutem hełmów
Aby hełm prawidłowo spełniał swoją rolę, czyli chronił użytkownika, powinien być wytrzymały. Oczywiście wiadomo, że materiał, z jakiego jest wykonany, z czasem na pewno stanie się mniej wartościowy. Wtedy warto mieć świadomość, iż konieczna jest wymiana. Dobrym przykładem jest hełm Peltor, dostępny w wielu różnych modelach, który posiada między innymi wskaźnik Uvicator. Mowa o wersji Solaris tego produktu. Czym jest właśnie ten gadżet? To element, który pokazuje zużycie materiału, z jakiego wykonany jest hełm, pod wpływem promieni słonecznych. Dzięki temu wiadomo, kiedy należy dokonać wymiany. Wskaźnik pierwotnie jest czerwony, ale z biegiem czasu zaczyna płowieć. Po zmianie koloru na biały należy bezwzględnie wymienić hełm na nowy. Dzięki takim prostym narzędziom bez kłopotu można się dowiedzieć, na ile zużyty jest materiał. Zużyty, czyli także mniej wytrzymały, a przecież trudno sobie wyobrazić pracę w hełmie, który nie gwarantuje trwałości i bezpieczeństwa.
Wentylacja i wygoda
Hełm powinien być przede wszystkim bezpieczny i gwarantować bezpieczną pracę w trudnych warunkach. Ten atrybut budowlańca czy pracownika hali przemysłowej wcale nie musi być jednak mało wygodny. Wiele nakryć głowy, w tym wspomniany już hełm Peltor, charakteryzuje się na przykład możliwością regulacji, dzięki czemu solidnie trzymają się na głowie. To niezwykle ważne, ponieważ dobrze dopasowany kask na pewno jest dużo bardziej skuteczny. Możliwości dopasowania są różne, robi się to między innymi za pomocą paska albo śruby. W przypadku narażenia na promieniowanie słoneczne istotna jest nie tylko wytrzymałość materiału, ale również wentylacja głowy. Najlepiej kiedy hełm wyposażony jest w wystarczającą liczbę otworów, które gwarantują głowie „oddychanie”, ale nie mają wpływu na pogorszenie jakości nakrycia. Warto sprawdzać też rozmiary daszka nad czołem, który nie powinien ograniczać pola widzenia. Innym ważnym elementem hełmu, wykorzystywanego przy pracach budowlanych lub konstrukcyjnych i nie tylko, jest jego waga. Nowoczesne nakrycia są na szczęście na tyle lekkie, że nie przeciążają głowy, będąc jednocześnie odporne dzięki materiałom, z których je wykonano.
Cechą, na którą należy też zwrócić uwagę, jest możliwość wykorzystania hełmu w różnych temperaturach. O wysokich już pisaliśmy, ale zakres w wielu przypadkach powinien sięgać nawet do kilkudziesięciu stopni na minusie.
Jeszcze jedna, na pierwszy rzut oka wydaje się, że estetyczna kwestia, czyli kolor. Ze względów bezpieczeństwa te bardziej rzucające się barwy są lepsze. Między innymi dlatego jednymi z najpopularniejszych są hełmy żółte.