Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

CIEKAWOSTKI

Dlaczego dzieci powinny regularnie badać wzrok? Wczesne wykrywanie wad wzroku u najmłodszych

wtorek, 07 stycznia 2025 12:26 / Autor: Paweł Michalec
Dlaczego dzieci powinny regularnie badać wzrok? Wczesne wykrywanie wad wzroku u najmłodszych
Dlaczego dzieci powinny regularnie badać wzrok? Wczesne wykrywanie wad wzroku u najmłodszych
Paweł Michalec
Paweł Michalec

Prawidłowy rozwój wzroku znacząco wpływa na zdolności poznawcze, edukacyjne i społeczne. Regularne badania wzroku umożliwiają wczesne wykrycie problemów, które mogą negatywnie wpływać na codzienność dziecka. Jak rozpoznać pierwsze oznaki problemów ze wzrokiem u dzieci? W jaki sposób bada się oczy u najmłodszych pacjentów?

Dlaczego warto zadbać o wczesną diagnostykę wad wzroku?

Wzrok dziecka rozwija się intensywnie w pierwszych latach życia. Wady, takie jak krótkowzroczność, dalekowzroczność czy astygmatyzm, mogą pojawiać się już na tym etapie, utrudniając funkcjonowanie i wpływając na rozwój intelektualny. Wczesne wykrycie problemów pozwala na wdrożenie odpowiedniej korekcji optycznej, która wspiera prawidłowy rozwój oczu, ale też może pomóc w odzyskaniu ich pełnej sprawności.

Dlaczego warto badać wzrok dziecka? Po pierwsze, dobry wzrok, to lepszy start do nauki. Dzieci, które nie mają pełnego komfortu widzenia, mogą mieć trudności z nauką pisania i czytania, a także z uprawianiem sportów. Po drugie, poddając się profilaktyce, zapobiegamy poważnym problemom zdrowotnym w przyszłości. Co ważne, wczesne wykrycie wad u dzieci zwiększa szanse na ich całkowite wyleczenie, dotyczy to np. dalekowzroczności.

Specjalistyczne badania pozwalają na precyzyjną diagnostykę nawet najmniejszych problemów ze wzrokiem u najmłodszych. Sprawdź naszą ofertę: Okulista dla dzieci Kielce.

Najczęstsze objawy problemów ze wzrokiem u dzieci

Dzieci, szczególnie te najmłodsze, kilkuletnie, mogą nie zdawać sobie sprawy, że mają problemy ze wzrokiem. Dlatego rodzice powinni mieć na uwadze sygnały, które mogą wskazywać na konieczność szybkiej wizyty u okulisty.

Takimi objawami zaburzeń wzroku może być przede wszystkim mrużenie oczu w czasie patrzenia na daleko położone przedmioty, ale też odwracanie głowy w różnych kierunkach przy patrzeniu na przedmioty położone na wprost. Takie przekrzywianie głowy może być symptomem astygmatyzmu. Dziecko może też zgłaszać bóle głowy, pocierać oczy i skarżyć się na ich zmęczenie czy uczucie „piasku" pod powiekami. Starsze dzieci mogą mieć problemy z koncentracją i mieć trudności w czytaniu i pisaniu.

Warto także sprawdzić, czy dziecko nie trzyma książek i tabletów zbyt blisko przy twarzy, a pisząc czy rysując, nie pochyla się zanadto nad kartką.

W przypadku zaobserwowania powyższych objawów warto jak najszybciej umówić wizytę na badanie wzroku Kielce.

Jak często należy badać wzrok dziecka? Zalecenia specjalistów

Pierwsze badanie wzroku warto wykonać już u niemowląt w wieku 6–12 miesięcy. Następnie specjaliści zalecają kontrole w wieku 3 i 6 lat, a później co najmniej raz na dwa lata, chyba że okulista zaleci częstsze wizyty.

Dlaczego to takie ważne? U dzieci wada wzroku może być ukryta, a one same mogą nie zdawać sobie z tego sprawy. Przy badaniu oczu konieczne jest zastosowanie kropli rozszerzających źrenice, aby poprawnie sprawdzić mechanizmy oka i dobrać okulary. Warto o tym zawczasu poinformować dziecko, aby nie było zaskoczone — znacznie ułatwi to współpracę ze specjalistą. W Klank Optyk pracują okuliści dziecięcy, którzy mają duże doświadczenie w diagnozowaniu i leczeniu małych pacjentów, co znacznie łagodzi stres związany z wizytą.

Warto zapamiętać, że w przypadku wykrycia dalekowzroczności (tzw. „plusów”), regularne kontrole co 6 miesięcy mogą prowadzić do całkowitej korekcji wady, co u dorosłych nie jest już możliwe.

Konsekwencje niewykrytych wad wzroku u dzieci

Nieleczone wady wzroku mogą prowadzić do poważnych konsekwencji. Jedną z nich są problemy szkolne - dziecko może mieć trudności w nauce, obniżone wyniki i problemy z koncentracją. Obserwuje się także zaburzenia rozwoju psychomotorycznego. Niewłaściwa percepcja przestrzenna może wpłynąć na rozwój ruchowy dziecka, ograniczając jego możliwości w wykonywaniu ćwiczeń czy uprawianiu sportów. W skrajnych przypadkach, przeoczenie problemów ze wzrokiem może skutkować ambliopią. Jest to wada, która może prowadzić do trwałego osłabienia widzenia w jednym oku.

Dzięki nowoczesnym technologiom i specjalistycznemu podejściu w Klank Optyk skutecznie zapobiegamy tym problemom.

Jak przygotować dziecko do badania wzroku?

Wizyta u okulisty może być stresująca dla małego pacjenta, dlatego warto odpowiednio się do niej przygotować. Przede wszystkim, wskazane jest opowiedzenie maluchowi o badaniu - jego kolejnych etapach, wraz z kropieniem oczu. Dobrze jest też zadbać o wypoczynek malucha i na badanie umawiać się możliwie jak najwcześniej. W czasie czekania pod gabinetem najlepiej zachęcać dziecko do spacerowania i spoglądania przez okno, ale nie udostępniać mu telefonu czy tabletu.

Nie bez znaczenia jest także miejsce badania. Warto stawiać na gabinety, które są przyjazne dzieciom. Wybierając Klank Optyk, masz pewność, że dziecko trafi w ręce doświadczonych specjalistów, a cała wizyta odbędzie się w miłej atmosferze.

 

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO