Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

CIEKAWOSTKI

Dlaczego białe wino i ryba to idealne połączenie

wtorek, 26 listopada 2024 10:28 / Autor: Paweł Michalec
Dlaczego białe wino i ryba to idealne połączenie
Dlaczego białe wino i ryba to idealne połączenie
Paweł Michalec
Paweł Michalec

Pamiętacie, jak James Bond rozpoznał rosyjskiego szpiega? Jadł rybę z Chianti, wytrawnym czerwonym winem. Oczywiście jest to kwestia osobistego gustu. Zwykle jednak zwyczajowo spożywa się dania rybne „w towarzystwie” białego wina. Eksperci z internetowego sklepu z winami BottleBox twierdzą, że jest to naprawdę idealne połączenie. Dlaczego białe wino jest bardziej odpowiednie do ryb? Jakie wino wybrać do różnych rodzajów ryb i dań rybnych? Dowiedzmy się!

 

Co wpływa na wybór wina do dań rybnych?

Ryby mogą być różne - morskie, rzeczne, czerwone lub białe, tłuste lub chude. Owoce morza to osobna historia i wymagają specjalnego podejścia do wyboru napojów, które dobrze się z nimi komponują. Ryby podawane są na różne sposoby: smażone, pieczone, gotowane, duszone, z innymi składnikami, warzywami, makaronem itp.

Ryba może być również surowa (jak w kuchni japońskiej), solona, marynowana... A daniom rybnym zawsze towarzyszy jakiś sos lub obfity dodatek przypraw. Wszystko to w znacznym stopniu wpływa na rodzaj wina, które należy wybrać do ryb - musujące lub zwykłe, wytrawne lub półsłodkie, kwaśne lub bardziej neutralne.

Podstawowe zasady wyboru wina do ryb

Mięso ryby nie jest twarde, jest miękkie, delikatne i rozpływa się w ustach, niezależnie od sposobu przyrządzenia. Pomimo rybnego aromatu, samo mięso nadal ma bardziej neutralny i prosty smak. Dlatego może i powinno być uzupełniane przyprawami i ziołami, sosami i oczywiście winem. Oto podstawowe zasady doboru wina do ryb.

  1. Im bogatszy smak samej ryby, tym bardziej złożony powinien być bukiet wina. I odwrotnie: do lekkich, neutralnych ryb należy wybierać lekkie i delikatne wina o świeżym smaku.
  2. Obowiązuje tu mniej więcej ta sama zasada: im więcej przypraw w potrawie, tym jaśniejszy i bardziej intensywny powinien być smak i aromat wina.
  3. Lepiej jest wybierać młodsze wina niż te w solidnym wieku, są one w lepszej harmonii z daniami rybnymi.
  4. Wybieraj wina o niskiej zawartości tanin i mniej garbnikowe - są mniej cierpkie i gorzkie.
  5. Jeśli nie możesz zdecydować się na zawartość cukru, wybieraj wina wytrawne i półwytrawne, a na pewno się nie pomylisz.
  6. Możesz preferować dowolny region, ale w razie wątpliwości wybieraj raczej wina z Włoch i Hiszpanii niż z Francji.
  7. Do ryb smażonych, pieczonych i duszonych dobrze pasują wina musujące podawane na zimno.

Ryby morskie i rzeczne - jakie wino wybrać?

Pierwszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę przy wyborze wina do dań rybnych, jest pochodzenie ryby. Eksperci z internetowego sklepu z winami BottleBox radzą, aby do ryb morskich wybierać wina słodsze. Neutralizują one zawartość tłuszczu w rybie, mają lekki owocowy smak i aromat, a rezultatem jest świetne połączenie.

Białe wytrawne i półwytrawne wina o lekkim, świeżym smaku i aromacie dobrze pasują do ryb rzecznych, które są prostsze i mniej intensywne w smaku. Wina wytrawne nadają się również do białych ryb morskich, takich jak morszczuk i sum. Z kolei białe, a nawet różowe wina musujące i prosecco dobrze pasują do ryb czerwonych.

Wino do ryb - wytrawne czy słodkie?

Gama smaków win nie ogranicza się do wytrawnych i słodkich. Pomiędzy nimi znajdują się wina półwytrawne i półsłodkie, a także wina musujące extra dry i brut, które są bardzo wytrawne i cierpkie. Ponadto smak wina może różnić się nutami owoców lub ziół, aromatem dębowych beczek i tytoniu, zapachem czekolady i kawy itp.

Istnieje dobra zasada przy wyborze wina do dowolnego dania: im słodsze danie, tym słodsze powinno być wino, a nie odwrotnie, jak mogłoby się wydawać. Jeśli danie jest kwaśne, pikantne, pikantne i pikantne, ale bez słodyczy, lepiej wybrać świeże i lekkie wytrawne wina z kwasowością. Białe wina są dokładnie takie, więc będą dobrze pasować do ryb.

Po ugotowaniu ryba staje się słodka ze względu na skrobię i cukier zawarty w jej mięsie. Dlatego doświadczeni sommelierzy radzą, aby do ryb wybierać nawet nie całkowicie wytrawne lub bardzo wytrawne białe wina, ale wina półwytrawne z niewielką ilością cukru resztkowego, któremu nie pozwolono całkowicie sfermentować.

Jeśli chodzi o odmiany winogron, z których produkowane jest wino, istnieje bardzo duży wybór. Najlepsze białe wina do dań rybnych to półsłodkie pinot grigio, muller turgau, chardonnay i verdicchio, a wina wytrawne to riesling, sauvignon blanc lub sylvaner.

 

Artykuł sponsorowany

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO