CIEKAWOSTKI
Dieta Świętej Hildegardy - oczyszcza z toksyn i metali ciężkich. Materiał partnera
Pragnienie bycia wiecznie młodym i zdrowym towarzyszy nam od zawsze. Nie od zawsze jednak mieliśmy tak wiele jak dziś możliwości pomagających w osiągnięciu tego stanu. W dobie wszechobecnego pędu i wprawiających w kompleksy umięśnionych trenerek, wydawać by się mogło, że niewiele osób pamięta o tym, że ćwiczenia to tylko mniejsza część sukcesu, a tę większą stanowi dieta.
Jak pokazują statystyki trendów wyszukiwań oparte na Planerze Słów Kluczowych Google Ads – coraz więcej osób w poszukiwaniu sposobu na długowiecznośćwraca do korzeni, tylko w maju tego roku aż 2900 razy wyszukiwano hasło: „ziołolecznictwo”, a średnia miesięczna częstotliwość wyszukiwania słowa „dietoterapia” w ostatnim rokuwynosiła 590. Nie sposób jest opisać, a nawet choćby tylko wymienić wszystkie z wyszukiwanych przez użytkowników Google diety, dlatego też w tym artykule skupimy się na jednej z najstarszych i najmniej naszym zdaniem restrykcyjnych diet – diecie Św. Hildegardy z Bingen.
„Oczyszcza z toksyn i metali ciężkich” – to tylko jedna z wielu przypisywanych wspomnianej diecie prozdrowotnych właściwości, która przyczynia się do jej niesłabnącej popularności. Hasło: „dieta św. Hildegardy” pojawia się w wyszukiwarce średnio 480 razy miesięcznie. Równie dużym zainteresowaniem cieszą się także 3 główne składniki, na których oparta jest ta dieta: orkisz (8100 wyszukiwań), galgant (1600 wyszukiwań) i bertram (2000 wyszukiwań).
O ile orkiszu nikomu nie trzeba już przedstawiać, o tyle galgant i bertram warto byłoby wziąć pod lupę.
Dostępny w formie tabletek, nalewki oraz mielonego korzenia galgant to przyprawa o wyrazistym, ostrym smaku, spokrewniona z imbirem. Cytując opis znaleziony na stronie sklepu online SklepHildegarda.pl - czytamy o tym,że galgant „w medycynie św. Hildegardy figuruje jako przyprawa nasercowa, ale świetnie sprawdza się również przy dolegliwościach miesiączkowych, stanach wyczerpania i osłabienia. Jest także dobrym środkiem na mdłości”.
Chcąc cieszyć się wspomnianymi wcześniej właściwościami galgantu, warto dodawać go do każdej potrawy, a z racji jego ostrego smaku, szczególnie polecany jest do dań wytrawnych.
Bertram, który „Św. Hildegarda polecała jako przyprawę na dolegliwości żołądkowo-jelitowe ułatwiającą trawienie i przyswajanie składników odżywczych, również w niestrawności”, znajdziemy również w formie mielonego korzenia o lekko ostrym smaku, którym można przyprawiać większość dań, jak rówież w formie tabletek oraz nalewek.
To tylko zalążek informacji, jakie można znaleźć w sieci pod hasłem: „dieta Hildegardy”. Na stronach sklepów internetowych znajdziemy również masę inspiracji dotyczących przepisów na dania z wykorzystaniem polecanych w omawianej diecie produktów, które zdaniem żyjącej na przestrzeni XI i XII wieku siostry Hildegardy, spożywającym je osobom zapewnić mają zdrowie oraz dobre samopoczucie.