CIEKAWOSTKI
Czyszczenie klimatyzacji w aucie - dlaczego warto?
Nowoczesne klimatyzacje samochodowe wymagają regularnych przeglądów i czyszczenia do prawidłowego i skutecznego funkcjonowania. Często zdarza się, że zaniedbany klimatyzator generuje poważne konsekwencje nie tylko w obrębie sprawności pojazdu, ale przede wszystkim ma negatywny wpływ na zdrowie kierowcy i pasażerów. Dowiedz się, kiedy należy wyczyścić klimatyzację, jak ją odgrzybiać, a także gdzie udać się po pomoc do profesjonalistów.
Jak często czyścić klimatyzację
Kompleksowa opieka nad samochodem nie polega jedynie na cyklicznych wymianach auto części, regularnych przeglądach czy inwestowaniu w zaawansowane technologicznie rozwiązania. To również, a może nawet przede wszystkim, dbanie o przyziemne kwestie, czyli np. czyszczenie klimatyzacji.
Jak często powinno się ją czyścić? W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na sygnały mogące świadczyć o konieczności wyczyszczenia klimatyzacji. Co to oznacza w praktyce?
- pierwszym niepokojącym sygnałem jest zapach - nieprzyjemny zapach po uruchomieniu klimatyzacji powinien być dla nas lampką ostrzegawczą,
- problemy z klimatyzacją - zmniejszenie efektywności klimatyzacji, brak chłodzenia (lub niewielka intensywność nawiewu), niedrożność układu, zbyt duża wilgotność itp. to znak, że warto zgłosić się do specjalisty.
- problemy zdrowotne - nasilona alergia, ból gardła i kaszel, łzawiące oczy, katar czy pieczenie oczu.
Spełnienie jednego lub kilku objawów to powód, dla którego warto wyczyścić klimatyzację u mechanika bez względu na czas dzielący nas od ostatniego czyszczenia. W przypadku nowych samochodów zaleca się serwis klimatyzacji w odstępie czasowym ok. 2-3 lat. Najlepiej jeśli kierowca zarówno nowego, jak i używanego pojazdu będzie poddawać samochód regularnym kontrolom co mniej więcej rok. Dokładne informacje znajdziesz w zaleceniach producenta Twojego modelu samochodu.
Jak wygląda proces serwisowania klimatyzacji?
Prace wykonywane podczas serwisu klimatyzacji są ustalane indywidualnie - uwzględniając sprawność i wydajność układu. Zazwyczaj rutynowa wizyta u mechanika obejmuje m.in. oczyszczenie układu dedykowanymi preparatami, wymianę filtra kabinowego, czynnika, a także odgrzybianie.
W Internecie często można znaleźć instrukcje przedstawiające krok po kroku, jak wykonać czyszczenie klimatyzacji na własną rękę. Jednak należy pamiętać, że nawet najlepszy amator nie posiada takiego doświadczenia i wiedzy jak specjalista. Tylko wykwalifikowany mechanik potrafi prawidłowo ocenić potrzeby samochodu i dostosować do niego adekwatne rozwiązania.
Pleśń w klimatyzacji - jak powstaje?
Pleśń to nic innego jak grzyby, które zajęły dane środowisko - może się ona pojawić zarówno w klimatyzacji domowej, jak i samochodowej. Najczęstszym powodem powstawania pleśni jest nieodpowiednia wentylacja, zawilgocona przestrzeń czy zapchanie przewodu całego układu. Jak temu zapobiegać? Przede wszystkim postaraj się regularnie czyścić klimatyzację, a także poddawać układ przeglądom.
Cena i wybór mechanika samochodowego
Przy wyborze mechanika samochodowego należy kierować się kilkoma zasadami: doświadczeniem na rynku, stosunkiem jakości do ceny, kwalifikacjami do wykonywania zawodu czy dostępem do jakościowych narzędzi. Jeżeli wciąż masz opory przed pójściem do profesjonalisty, to pomyśl o tym tak - tańszy niesprawdzony zakład może pobrać niższą opłatę, ale wybierając tę opcję, godzisz się na niepoprawne wykonanie usługi, co ciągnie za sobą poważne konsekwencje. Sam zdecyduj, czy warto. Jeżeli uznasz, że chcesz udać się do profesjonalisty, to sprawdź ofertę mechaników samochodowych w Kielcach - https://motoart.com.pl/warsztat-samochodowy-kielce polecanych przez MotoArt!