Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

CIEKAWOSTKI

Czyszczenie klimatyzacji - dlaczego nie należy o nim zapominać przed zimą? Artykuł sponsorowany

wtorek, 27 listopada 2018 12:49 / Autor: Beata Kwieczko
Czyszczenie klimatyzacji - dlaczego nie należy o nim zapominać przed zimą? Artykuł sponsorowany
Czyszczenie klimatyzacji - dlaczego nie należy o nim zapominać przed zimą? Artykuł sponsorowany
Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Wśród wielu kierowców nadal pokutuje przegląd, że klimatyzacja służy tylko do chłodzenia pojazdu. Z tego właśnie względu używana jest niemal wyłącznie w lecie, a to duży błąd. Klimatyzacja odpowiada także za utrzymywanie odpowiedniego poziomu wilgotności zimą, dlatego właśnie przed sezonem zimowym należy zadbać o oczyszczenie całego układu.

Filtry – dlaczego warto je wymienić?

Zimą jedną z największych uciążliwości jest parowanie szyb wewnątrz auta. Za pomocą klimatyzacji można skutecznie odparować nagromadzoną wilgoć i oczyścić szyby. Powietrze, które jest zasysane do samochodu, zostaje przez układ szybko podgrzane oraz osuszone, dzięki czemu można skutecznie pozbyć się problemu. Jednak, aby było to możliwe, niezbędne jest sprawne działanie filtrów, a zwłaszcza filtra kabinowego, nazywanego także przeciwpyłkowym. Wszelkie zanieczyszczenia sprawiają, że staje się on niedrożny, przez co działanie klimatyzacji jest nieskuteczne – wilgotne powietrze jest tylko mieszane w kabinie samochodu. Należy pamiętać o tym, aby filtr kabinowy wymienić przynajmniej raz w roku, a najlepiej właśnie przed zimą, ponieważ wtedy jest najbardziej potrzebny.

Dezynfekcja klimatyzacji przed zimą

Klimatyzacja samochodowa ma uprzyjemniać podróżowanie. Jeśli jednak nie dba się o nią odpowiednio, to może zaszkodzić zdrowiu. Problem najczęściej pojawia się w efekcie jesiennego zawilgocenia parownika, w wyniku którego w układzie zaczynają rozwijać się niebezpieczne dla ludzkiego organizmu grzyby i pleśnie. Wówczas koniecznie należy wykonać dezynfekcję klimatyzacji, np. za pomocą różnego rodzaju środków chemicznych znajdujących się w ofercie moje-auto.pl. W ten sposób można skutecznie oczyścić powierzchnię parownika i kanałów, które rozprowadzają powietrze. Więcej przydatnych informacji w artykule "Czyszczenie klimatyzacji i nawiewów, czyli jak przygotować samochód na zimę".

Obecnie najczęściej do odgrzybiania układu klimatyzacji stosuje się metodę ultradźwiękową. Nazwa wynika z tego, że środki chemiczne są wprowadzane do układu za pomocą ultradźwięków. Inną często stosowaną metodą jest ozonowanie. Proces jest bardzo prosty – we wnętrzu auta zamyka się małą wytwornicę ozonu na ok. 15-30 minut. Jednocześnie należy ustawić dmuchawę nawiewu na maksymalny nadmuch.

Uzupełnienie czynnika

Zanim przyjdzie zima, należy nie tylko oczyścić układ klimatyzacji, ale również sprawdzić poziom czynnika chłodzącego. Jeśli spadnie on poniżej poziomu minimalnego, to cały układ może ulec uszkodzeniu – powoduje to rozszczelnienie oraz uszkodzenie agregatu. Zaleca się, aby cały czynnik chłodzący wymieniać co 2 lata. W międzyczasie warto uzupełnić braki przed zimą – kosztuje to niewiele, a sprawia, że system klimatyzacji działa tak jak powinien.

Szczelność układu klimatyzacji

Wymiana czynnika chłodzącego pociąga za sobą kolejne ważne działanie, którym jest sprawdzenie szczelności całego układu klimatyzacji. Służą do tego promienie ultrafioletowe, dzięki którym można skutecznie wykryć wycieki z tych elementów systemu, które są najbardziej narażone na uszkodzenia, czyli np. z chłodnicy klimatyzacji. Ostatni etap prac to pomiar ciśnienia w układzie i przegląd stanu oraz napięcia pasków odpowiadających za napęd klimatyzacji.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO