Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

CIEKAWOSTKI

Czym się różni rynek wtórny od pierwotnego?

wtorek, 28 listopada 2023 11:00 / Autor: Paweł Michalec
Czym się różni rynek wtórny od pierwotnego?
Czym się różni rynek wtórny od pierwotnego?
Paweł Michalec
Paweł Michalec

Kupno nieruchomości stanowi jedną z najistotniejszych decyzji życiowych, szczególnie gdy transakcja finansowana jest długoterminowym kredytem hipotecznym. Przed podjęciem decyzji o zakupie warto rozważyć różne aspekty, takie jak preferowana lokalizacja, metraż, widełki cenowe, a także zastanowić się, z którego rynku powinna pochodzić nieruchomość – czy to z rynku pierwotnego czy wtórnego.

Rynek pierwotny a wtórny

Rynek pierwotny dotyczy nieruchomości, które są sprzedawane bezpośrednio przez dewelopera, często jeszcze w trakcie budowy lub tuż po jej zakończeniu. W przypadku rynku pierwotnego, kupujący ma możliwość zakupu mieszkania czy domu w stanie deweloperskim, co pozwala na własną aranżację wnętrz.

Rynek wtórny obejmuje natomiast nieruchomości, które były już wcześniej użytkowane, sprzedawane przez poprzednich właścicieli. Charakteryzuje się on większym wyborem lokalizacji, często w centralnych częściach miast, z bardziej rozwiniętą infrastrukturą. Nieruchomości z rynku wtórnego są zwykle gotowe do natychmiastowego zamieszkania, ale mogą wymagać remontu.

Wybór między rynkiem pierwotnym a wtórnym zależy od indywidualnych potrzeb, oczekiwań, a także możliwości finansowych kupującego. Każdy z rynków ma swoje specyficzne zalety i wady, które warto starannie przemyśleć przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie nieruchomości.

Mieszkanie z rynku pierwotnego i wtórnego - różnice w standardzie

Większość mieszkań dostępnych na rynku pierwotnym oferowana jest w stanie deweloperskim. Oznacza to, że mieszkania te są zazwyczaj wyposażone w ułożone posadzki, otynkowane ściany i sufity, a także mają podłączone i rozprowadzone instalacje, takie jak wodno-kanalizacyjna i elektryczna. Czasami mieszkania te wyposażone są także w parapety i biały montaż urządzeń sanitarnych. Zakup mieszkania w stanie deweloperskim wymaga od nabywcy samodzielnego wykończenia i urządzenia wnętrza.

Z drugiej strony, większość mieszkań z rynku wtórnego to lokale wykończone, a często również kompleksowo urządzone. W przypadku, gdy cena nieruchomości uwzględnia także wyposażenie, nowi właściciele mogą wprowadzić się do mieszkania „na gotowe”, bez potrzeby dodatkowych inwestycji finansowych i czasowych na wykończenie czy urządzenie wnętrza.

Wybór między mieszkaniem z rynku pierwotnego a wtórnego zależy więc od gotowości nabywcy do poniesienia dodatkowych kosztów i wysiłku związanego z wykończeniem wnętrza, a także od preferencji dotyczących stanu i stylu mieszkania przy wprowadzeniu.

Różnice w kosztach podatkowych

Podczas zakupu mieszkania na sprzedaż Wrocław Psie Pole z pierwotnego, nie ma obowiązku płacenia podatku 2% PCC. Z kolei na rynku wtórnym nabywca jest zobowiązany do uiszczenia 2-procentowego podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC), z wyjątkiem sytuacji, gdy kupno mieszkania odbywa się od firmy na podstawie faktury VAT. Natomiast w przypadku wyboru nieruchomości z rynku pierwotnego, nabywca unika konieczności płacenia podatku PCC, gdyż cena wskazana przez dewelopera już zawiera podatek VAT.

Ten aspekt finansowy jest ważnym elementem do rozważenia przy wyborze między rynkiem pierwotnym a wtórnym. Zakup mieszkania z rynku pierwotnego może być więc korzystniejszy pod względem podatkowym, ponieważ podatek VAT jest już wliczony w cenę mieszkania, podczas gdy w przypadku rynku wtórnego nabywca musi liczyć się z dodatkowym obciążeniem finansowym w postaci podatku PCC. Ta różnica może mieć znaczący wpływ na ogólny koszt zakupu nieruchomości.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO