Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

CIEKAWOSTKI

Czym są metale lokacyjne i czy warto w nie inwestować podczas wysokiej inflacji?

wtorek, 31 stycznia 2023 09:00 / Autor: Radio eM
Czym są metale lokacyjne i czy warto w nie inwestować podczas wysokiej inflacji?
Czym są metale lokacyjne i czy warto w nie inwestować podczas wysokiej inflacji?
Radio eM
Radio eM

Metale lokacyjne to grupa kruszców o wysokiej wartości, kupowana w celach inwestycyjnych. Największym zainteresowaniem cieszy się złoto, które uznawane jest za bardzo skuteczne narzędzie do zachowania siły nabywczej pieniądza w czasie. Co warto wiedzieć o inwestowaniu w metale szlachetne i gdzie można to zrobić?

Najpopularniejsze metale szlachetne

Najchętniej wybierane metale lokacyjne to złoto, srebro, platyna i pallad. Szczególnie to pierwsze nazywane jest bezpieczną przystanią dla inwestorów, ponieważ jego ceny pozostają stabilne w momentach kryzysów gospodarczych, wysokiej inflacji, czy po prostu gorszej koniunktury. Nie są również tak bardzo zależne od sytuacji zewnętrznej – gdy w czasie kryzysów wyceny akcji i innych ryzykownych instrumentów drastycznie spadają, złoto pozostaje stabilne. Jego ceny często wtedy rosną, ponieważ inwestorzy szukają sposobów na ochronę kapitału – rosnący popyt przekłada się na wyższe ceny. Inwestycję w złoto najlepiej traktowa długoterminowo. W krótkich okresach ceny mogą się wahać, patrząc na długoterminowy wykres cen, zauważymy jednak stabilny wzrost.

Inwestycja w srebro, platynę i pallad również jest dobrym sposobem na zabezpieczenie kapitału, choć w przypadku tych metali, cena może być w większym stopniu zależna od sytuacji rynkowej. Głównie dlatego, że mają one duże znaczenie dla przemysłu, w tym dla bardzo perspektywicznych branż: automotive, elektroniki i tzw. zielonych technologii (m.in. fotowoltaiki, czy niskoemisyjnych rozwiązań motoryzacyjnych). Ze względu na fakt, że wszystkie te branże szybko się rozwijają, rośnie zapotrzebowanie na poszczególne (coraz rzadsze i trudniej dostępne) metale – to z kolei pozwala zakładać wzrost ich wyceny.

Metale inwestycyjne – sztaby i monety

Złoto inwestycyjne oraz pozostałe wymienione metale sprzedaje się dziś w formie sztabek i monet bulionowych. Te pierwsze są dostępne w wielu wariantach – od niewielkich płytek o masie 1 gram, aż po kilogramowe sztaby. Dzięki temu w złoto mogą zainwestować również osoby, które nie posiadają dużego kapitału (za sztabkę złota o masie 1 g zapłacimy w styczniu 2023 nieco ponad 300 zł, za kilogramową – około 275 000 zł). Między 1 gramem a 1 kilogramem istnieje wiele innych wariantów, dlatego inwestycję łatwo dopasować do własnych możliwości finansowych.

Metale lokacyjne, w tym przede wszystkim złoto, dostępne jest także w formie monet bulionowych. Najczęściej są to wyroby o masie 1 uncji trojańskiej (czyli 31,1 g). Podobnie jak w przypadku sztabek, mogą to być również mniejsze produkty, odpowiednio tańsze. Bogate, szczegółowe zdobnictwo monet nawiązuje często do popularnych symboli kraju, w którym zostały wyemitowane. Rozpoznawalne na całym świecie przykłady to Liść Klonu (Kanada), Bestie Królowej (Wielka Brytania), Amerykański Bizona (USA), Wiedeński Filharmonik (Austria), Krugerrand (RPA), czy Australijski Kangur. 1 uncja złota kosztuje obecnie około 8 800 zł.

Jak kupować metale inwestycyjne?

Złoto, srebro, platynę i pallad można kupić u dealerów metali szlachetnych – podmiotów profesjonalnie zajmujących się obrotem kruszcami. Najlepiej jednocześnie unikać miejsc, w których trudno zweryfikować sprzedawcę (na przykład aukcji internetowych czy serwisów lokalnych).

Kruszce można dziś bezpiecznie kupić przez internet lub zrobić to tradycyjnie, w salonach sprzedaży, gdzie dodatkowo można obejrzeć produkty przed dokonaniem transakcji i skorzystać z profesjonalnego doradztwa. Przykładem uznanego dealera metali szlachetnych jest marka ASCOIN, która prowadzi sklep internetowy (www.ascoin.pl).

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO