Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

CIEKAWOSTKI

Czy stosuje się biopreparaty do przydomowej oczyszczalni ścieków NV?

środa, 03 lipca 2019 13:33 / Autor: Magdalena Nowak
Czy stosuje się biopreparaty do przydomowej oczyszczalni ścieków NV?
Czy stosuje się biopreparaty do przydomowej oczyszczalni ścieków NV?
Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

Przydomowa oczyszczalnia ścieków NV jest biologiczną oczyszczalnią pracującą w technologii osadu czynnego i złoża biologicznego. Urządzenie zostało opracowane z myślą o jak najmniejszej ingerencji człowieka w jej eksploatację, a proces odbywa się na zasadzie samoregulacji. Do rozkładu zanieczyszczeń obecnych w ściekach przydomowa oczyszczalnia NV wykorzystuje siłę natury, czyli bakterie. Większość osób uważa, że aby oczyszczalni działała prawidłowo konieczne jest stosowanie biopreparatów. Poniżej wyjaśniamy, czym są biopreparaty i czy ich stosowanie jest konieczne.

Biopreparaty – co to jest i jaką pełnią rolę?

Bez względu na rodzaj i technologię pracy każda przydomowa oczyszczalnia ścieków do rozkładu ścieków wykorzystuje mikroorganizmy. Biopreparaty to właśnie mikroorganizmy oraz enzymy przyspieszające rozkład zanieczyszczeń obecnych w ściekach. Jak działają biopreparaty?

- usprawniają rozkład ścieków w osadniku gnilnym (powstaje mniej piany, kożucha i osadu),

- redukują brzydkie zapachy.

Wybór preparatów do przydomowych oczyszczalni ścieków jest ogromny, przyjmują postać tabletek, proszku czy płynu. Ich stosowanie w przypadku szamb czy oczyszczalni drenażowych pozwala usunąć odór charakterystyczny dla procesów gnilnych. W przypadku oczyszczalni drenażowych niestosowanie biopreparatów może doprowadzić do zatkania rur drenarskich, co wiąże się z kosztowną naprawą.

Przydomowa oczyszczalnia NV, a biopreparaty

Podczas normalnej pracy oczyszczalni NV nie ma potrzeby stosowania biopreparatów. Bakterie namnażają się w wyniku dostarczania ścieków oraz tlenu. Dodatkowo dostarczając mikroorganizmy w postaci biopreparatów można doprowadzić do przerostu osadu czynnego, co negatywnie wpływa na efektywność i wydajność przydomowej oczyszczalni NV. W przypadku urządzenia NV można stosować biopreparaty podczas rozruchu oczyszczalni. Ten typ biopreparatów nazywany jest bioaktywatorem i zaszczepienie oczyszczali poprzez dodanie odpowiedniej jego dawki przyspiesza namnażanie się bakterii i pozwala szybciej osiągnąć maksymalną efektywność oczyszczania ścieków. Zanim zastosuje się biopreparat należy uważnie zapoznać się z instrukcją producenta, w celu dobrania odpowiedniej dawki. Biopreparaty można zastosować również w sytuacjach awaryjnych, np. dłuższego braku dopływu ścieków (np. urlop), dłuższej przerwy w napowietrzaniu (brak prądu).

Przed użyciem biopreparatu do oczyszczalni NV należy upewnić się, że jest on przeznaczony do oczyszczalni biologicznych z napowietrzaniem. Ponieważ większość biopreparatów jest przeznaczona dla osadników gnilny, a więc wspomaga procesy beztlenowe.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków NV wyróżnia się brakiem osadnika wstępnego w którym zachodzą beztlenowe procesy rozkładu zanieczyszczeń. To właśnie procesy gnilne są w większości przypadków przydomowych oczyszczalni przyczyną powstawania nieprzyjemnych zapachów. Natomiast oczyszczalnia NV składa się z komory napowietrzania i osadnika wtórnego. Dlatego praca urządzenia NV nie wydziela przykrych gnilnych zapachów, a wysoka redukcja zanieczyszczeń jest osiągana dzięki zastosowaniu podwójnej technologii pracy osadu czynnego i złoża biologicznego.

W celu uzyskania obszerniejszych informacji, doradztwa technicznego oraz bezpłatnej oferty zapraszamy do kontaktu z firmą Traidenis-Pol pod numerem telefonu 734 000 734 lub wysłania maila na adres biuro@traidenis-pol.com.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO