CIEKAWOSTKI
Czy rozliczenie podatku z Holandii to obowiązek? To musisz wiedzieć!
Przebywasz w Holandii dłużej niż 183 dni, a kraj ten jest centrum Twoich interesów życiowych i gospodarczych, tj. posiadasz legalne zatrudnienie i meldunek? W takim wypadku jesteś uznawany z rezydenta podatkowego w Holandii. To przypadek, w którym Twoje dochody zostaną opodatkowane w Polsce i oraz w Królestwie Niderlandów. Holenderski system podatkowy wskazuje, że rozliczenie podatkowe obowiązkowe jest dla każdej osoby, która podejmuje się legalnej pracy na jej terenie. Aby się z niego rozliczyć, konieczne jest posiadanie karty podatkowej - jaaropgave. Brak dostarczenia zeznania do urzędu skarbowego, wiąże się z nałożeniem kary finansowej przez Belastingdienst.
PIT z Holandii. Kiedy rozliczać go w Polsce?
Czy dochody z Holandii muszą być rozliczane również w Polsce? Wynika to bezpośrednio z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Każdy pracownik, który pracuje poza granicami naszego kraju, ma obowiązek zawiadomienia polskiego urzędu skarbowego o dochodach. Następuje to za pomocą metody proporcjonalnego odliczenia. Na czym ona polega?
Rozliczenie podatku z Holandii w Polsce ma na celu uniknięcie podwójnego opodatkowania. Od podatku dochodowego w naszym kraju, pomniejsza się kwotę podatku z Holandii. Jak tego dokonać? Konieczne jest wypełnienie formularza PIT36 z załącznikiem ZG, który dotyczy przychodów uzyskiwanych za granicą. Status rezydenta podatkowego w Holandii ma znaczenie z racji tego, że podatnik może dzięki temu skorzystać z przysługujących dodatkowych ulg, które podniosą zwrot podatku z Holandii.
Rezydencja podatkowa w Holandii - sprawdź jej korzyści
Rezydencja podatkowa jest szansą na uniknięcie dodatkowego podatku, który trzeba będzie zapłacić w Polsce. Ma to związek z ustawą, która weszła w życie z dniem 1 stycznia 2021 roku o podatku dochodowym. Odczuły to osoby, które pracują w Holandii, ale wciąż pozostają tylko rezydentami podatkowymi w Polsce. W ten sposób muszą wypełniać dwa razy więcej formalności.
Obywatele UE mogą po 5 latach legalnej pracy w Holandii ubiegać się o status rezydenta. Dzięki temu mogą oni mieć takie same prawa, jak rodowici Holendrzy, tj. korzystanie z przywilejów socjalnych, pomocy społecznej i różnego rodzaju świadczeń, a także staranie się o kredyt w banku, wykupić abonament telefoniczny i brak konieczności rozliczania się z polskim fiskusem.
Potrzebujesz pomocy w zakresie rozliczenia podatku z Holandii? Wejdź na https://borsukpodatki.pl/ i skontaktuj się z biurem podatkowym, które od ponad 20 lat zajmuje się zeznaniami podatkowymi krajów zagranicznych.