Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

CIEKAWOSTKI

Czy można nawiercić otwór w magnesie neodymowym?

środa, 28 lipca 2021 12:33 / Autor: Radio eM
Materiał partnera
Czy można nawiercić otwór w magnesie neodymowym?
Czy można nawiercić otwór w magnesie neodymowym?
Radio eM
Radio eM

Ze względu na dużą kruchość materiału samodzielne nawiercanie otworów, zwłaszcza w małych magnesach neodymowych, jest niezwykle kłopotliwe, a w pewnych sytuacjach wręcz niebezpieczne – powstały podczas nawiercania pył jest materiałem łatwopalnym. Na szczęście bez większego problemu można zamówić gotowy magnes neodymowy z otworem. W sprzedaży znajdziemy różnorodne wersje takich magnesów: z otworami pod śruby z łbem płaskim lub stożkowym, a nawet magnesy z otworem gwintowanym.

Właściwości magnesów neodymowych

Ze względu na specyficzny proces produkcji (prasownie w polu magnetycznym, w wysokiej temperaturze proszku będącego mieszanką trzech pierwiastków – neodymu, żelaza i boru) magnesy neodymowe, pomimo późniejszego niklowania, są materiałami niezwykle kruchymi, które można dość łatwo uszkodzić. Podczas wiercenia niklowanego magnesu neodymowego nie tylko niszczymy jego powłokę ochronną, ale także ryzykujemy jego pęknięcie lub poważne wyszczerbienie. Dlatego zdecydowanie lepiej jest kupić od razu magnes neodymowy z otworem o pożądanej średnicy i kształcie. Można wybrać nawet model z gwintem wewnętrznym , również przelotowym. Przy okazji wiercenia otworu w magnesie neodymowym powstają także drobne wióry i pył, który jest materiałem łatwopalnym i przy tarciu wiertłem o metal może ulec samozapłonowi. Poza tym uszkodzenie powłoki ochronnej może skutkować rdzewieniem magnesu – jednym z jego składników jest żelazo.

Magnesy z nawierconymi otworami

Z powodu trudności przy nawiercaniu otworów w magnesach neodymowych, w sprzedaży znajdziemy bogaty wybór tego typu produktów już z gotowymi otworami montażowymi. Najpopularniejsze ich rodzaje to magnesy z otworem montażowym pod śrubę z łbem płaskim lub stożkowym oraz płytkowe z otworami pod wkręty. Możemy również zamówić magnes neodymowy z otworem gwintowanym, wewnętrznym, również w wersji przelotowej – samodzielne przygotowanie gwintu, podobnie jak w przypadku nawiercania, może skończyć się uszkodzeniem magnesu, jego pęknięciem, wyszczerbieniem, a przynajmniej zniszczeniem warstwy ochronnej. Specyficzną wersją magnesów neodymowych z dużym otworem są magnesy pierścieniowe – wyglądają jak standardowe podkładki.

Samodzielne nawiercanie otworów w powierzchni płytkowych czy walcowych magnesów neodymowych nie jest zalecane ze względu na dużą kruchość materiału, potencjalne ryzyko samozapłonu sproszkowanego magnesu oraz bezpowrotne uszkodzenie ochronnej powłoki, która zabezpiecza przed korozją. Zdecydowanie lepiej zdecydować się na zakup już gotowego magnesu neodymowego z otworem o pożądanym kształcie i średnicy.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO