Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

CIEKAWOSTKI

Co powinieneś wiedzieć, zanim zdecydujesz się na dom energooszczędny? Garść informacji. Materiał partnera

poniedziałek, 04 lutego 2019 23:19 / Autor: Beata Kwieczko
Co powinieneś wiedzieć, zanim zdecydujesz się na dom energooszczędny? Garść informacji. Materiał partnera
Co powinieneś wiedzieć, zanim zdecydujesz się na dom energooszczędny? Garść informacji. Materiał partnera
Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Budownictwo energooszczędne dopiero zaczyna być popularne nad Wisłą, ale już zdołało zebrać pokaźne grono miłośników. W końcu kto z nas nie chciałby oszczędzić na utrzymaniu domu? To bowiem pochłania niekiedy cały domowy budżet nie pozwalając na zgromadzenie oszczędności. Z drugiej strony wkładając mniej energii oraz znacznie mniej surowców będących naszym opałem możemy także pochwalić się dużo mniejszym odciskiem węglowym, a więc działamy zgodnie z ekologiczną wizją rozwoju planety. Poniżej postaramy się omówić, jakie elementy składają się na energooszczędność nieruchomości.

Czym wyróżniają się budynki energooszczędne?

 Na początek najlepiej też sprawdzić na własne oczy, jak obecnie radzą sobie inwestycje oferujące energooszczędne lub pasywne budownictwo. Idealnym przykładem okazują się chociażby domy na sprzedaż w Tarnowskich Górach i Mikołowie w ramach projektu Osiedle Sielanka, które chętni nabywcy często wybierają nawet zamiast budynków powstających we Wrocławiu, Warszawie lub Rudzie Śląskiej. I nic w tym dziwnego zważywszy, ile zaoszczędzimy przez kolejne lata w użytkowaniu i ogrzewaniu obiektu.

Podstawą przywoływanych w przykładzie domów pozostają oczywiście materiały budowlane oraz technika ich stosowania. Mury będą na przykład oparte o użycie żelbetonowych bloczków typu H+H, które znacznie lepiej zachowują się pod wpływem ciepła z wnętrza obiektu, przez co ogrzewanie staje się bardziej efektywne. Szczególnie jeśli do dociepleń zostanie użyty odpowiednio gruby i jakościowy styropian, na przykład ten o grafitowym kolorze. Naturalnie, także izolacja termiczna dachu musi zostać dobrze zaplanowana. Aby utrzymać właściwy dla standardu energooszczędności współczynnik przenikania ciepła, odpowiednia wełna mineralna powinna być ułożona w warstwie nie cieńszej niż 30 centymetrów. Oprócz tego okna powinny także cieszyć się odpowiednimi parametrami - dlatego też korzysta się z modeli trzyszybowych z dokładnie uszczelnioną stolarką otaczającą przeszklenia. To tędy w zwyczajnych warunkach ucieka najwięcej ciepła.

To wszystko nie mogłoby stanowić o idealnych warunkach cieplnych i dobrym zachowaniu energii, gdyby nie wydajny piec i wentylacja, zapewniająca odzyskiwanie ciepła w formie rekuperacji.

 Ile można zaoszczędzić na takiej inwestycji?

Na koniec zaś powiemy o najważniejszym, czyli projektowaniu budynku i rozkładu pomieszczeń tak, by ten był prostą, łatwą do ogrzania bryłą z oszkleniem od strony południowej i jego minimalną ilością na północnej ścianie. Dodatkowo, słońce powinno ogrzewać takie części domu jak jadalnia czy też pokój gościnny, które razem ułożą się w swoistą strefę buforową zapewniającą odpowiednie rozchodzenie się energii cieplnej.

Podsumowując, dom zbudowany w formule energooszczędnej pomoże nam dzięki swej specjalnej konstrukcji zatrzymać o połowę ciepła więcej, niż moglibyśmy przy tradycyjnych metodach budowlanych. To zaś przekłada się wprost na oszczędności. Najwięcej pozwoli nam zaoszczędzić tak zwane budownictwo pasywne, w którym w prawidłowe ogrzanie wnętrza włożymy zaledwie jedną dziesiątą energii.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO