CIEKAWOSTKI
Chłodnik litewski – sycąca i smaczna potrawa ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Zastanawiasz się nad tym, jakie danie będzie idealnym rozwiązaniem na upały? Wybierz smaczny i zdrowy chłodnik litewski. Przyrządzenie chłodnika jest naprawdę proste i nie zajmuje wiele czasu.
W lecie warto wybierać zupy, które nie tylko sycą, ale równocześnie dostarczają organizmowi dobrych składników odżywczych i wspaniale orzeźwiają. Chłodnik jest zatem idealnym wyborem! Dodatkowo jego piękny różowy kolor wspaniale wygląda razem z posiekaną zieleniną, więc mamy ucztę dla podniebienia i dla oka.
Chłodnik litewski – składniki
Do przygotowania zupy najlepiej użyć warzyw dobrej jakości, kupionych np. na straganie warzywnym. Takie produkty są zawsze świeże i smaczne i ma to swoje odzwierciedlenie w smaku potrawy. Lista składników na chłodnik litewski wygląda następująco:
- 500 ml rosołu lub bulionu,
- pęczek botwinki z większymi buraczkami,
- 400 g śmietany 18% (gęstej, z kubka),
- 400 g kefiru bądź zsiadłego mleka,
- 2 łyżki posiekanego koperku,
- 2 łyżki posiekanego szczypiorku,
- 2 małe ogórki gruntowe,
- pół ząbka czosnku,
- łyżeczka octu.
W jaki sposób należy przygotować chłodnik litewski?
Przygotowanie chłodnika zacznij od botwinki. Umyj ją dokładnie, aby wypłukać wszystkie drobne kamyczki z liści, odetnij buraczki i obierz je. Następnie posiekaj w drobną kosteczkę zarówno liście, jak i łodyżki botwinki.
Przygotuj odpowiedniej wielkości garnek, w którym pomieszczą się warzywa. Zagotuj w nim rosół, po czym dodaj buraczki oraz grubsze łodyżki botwinki. Gotuj pod przykryciem ok. 15 minut na umiarkowanym ogniu, aż do miękkości buraczków. Przed samym końcem gotowania dodaj liście.
Wystudź chłodnik przed zabieleniem, aby nabiał nie zwarzył się. W zależności od tego, czy chcesz uzyskać chłodnik bardziej słodki lub bardziej kwaśny – dodaj kefir, śmietanę lub zsiadłe mleko.
Koperek i szczypiorek posiekaj drobno, ogórki zetrzyj na tarce albo pokrój w grubszą kostkę. Zieleninę i ogórka dodaj do chłodnika. Aby nadać zupie ostatecznego wyrazu, należy ją odpowiednio doprawić. Dodaj przeciśnięty przez praskę czosnek, sól, pieprz oraz ocet, jeśli preferujesz kwaśniejszą wersję chłodnika. Zupę odstaw do lodówki przynajmniej na 30 minut, aby wszystkie składniki mogły się ze sobą dobrze połączyć.
Podawaj z młodymi ziemniakami lub z ugotowanymi na twardo jajkami. Wierzch udekoruj odrobiną siekanego koperku.