CIEKAWOSTKI
Badania obrazowe bolących stawów
Ból stawów to częsta dolegliwość. Może mieć wiele przyczyn, a do najczęstszych z nich zalicza się reumatoidalne zapalenie stawów, urazy, przeciążenia, toczeń rumieniowaty układowy. Aby określić, co wywołuje ból stawów, lekarz może zlecić wykonanie badań obrazowych.
Ból stawu – jakie badania się wykonuje?
W diagnostyce bólu stawów wykorzystać można wiele różnych testów. Podstawą jest badanie podmiotowe (szczegółowy wywiad z pacjentem) oraz przedmiotowe (ocena objawów klinicznych). Lekarz może też zlecić badania laboratoryjne. Najczęściej wykonywane spośród nich to: morfologia krwi obwodowej, białko C-reaktywne (CRP), które jest wskaźnikiem stanu zapalnego w organizmie, czynnik reumatoidalny, przeciwciała przeciwjądrowe, OB (odczyn Biernackiego). Ważną rolę w stawianiu rozpoznania odgrywają badania obrazowe. Zazwyczaj lekarz najpierw zleca wykonanie RTG i USG. Jeżeli nie pozwalają one na postawienie diagnozy, korzysta się rezonansu magnetycznego, który doskonale sprawdza się w obrazowaniu różnego rodzaju tkanek, szczególnie miękkich.
Informacje na temat badania rezonansem magnetycznym jednego z częściej ulegających urazom stawów, czyli kolanowego, można znaleźć tutaj: https://www.luxmed-diagnostyka.pl/dla-pacjentow/oferta/rezonans-magnetyczny/rezonans-magnetyczny-kolana. W razie wątpliwości lekarz prawdopodobnie zleci przeprowadzenie innych badań, np. punkcji stawu i analizę płynu stawowego.
Badanie rentgenowskie stawów
Stawy to struktury mocno obciążone, łatwo więc może dojść do urazu. Rentgen to badanie wykonywane jako jedno z pierwszych w celu oceny ich stanu. Jego działanie opiera się na promieniowaniu jonizującym. Prześwietlenie stawów przeprowadza się pojedynczo, czasami obrazuje się dwa stawy, żeby porównać ich wygląd. W badaniu RTG robione jest kilka zdjęć w różnych projekcjach. Najczęściej to projekcja przednio-tylna i boczna. W razie potrzeby zalecane są również badania w projekcji skośnej.
Badanie ultrasonograficzne stawów
Badanie USG wykorzystuje ultradźwięki do obrazowania tkanek w czasie rzeczywistym. Dostarcza cennych informacji na temat stanu błony maziowej, pozwala dokładnie obejrzeć zarówno tkanki miękkie, jak i powierzchnię kości. Wykorzystywane jest w diagnostyce stanów zapalnych, zmian pourazowych (np. skręceń, zwichnięć), zmian pochewek ścięgnistych, wysięku, nadżerek, zmian przeciążeniowych, chorób stawów i ścięgien, takich jak m.in. dysplazja stawów, łokieć tenisisty, zespół cieśni nadgarstka, reumatoidalne zapalenie stawów. Badanie USG jest bardzo bezpieczne i można je przeprowadzać tyle razy, ile to konieczne.
Badanie rezonansu magnetycznego stawów
Rezonans magnetyczny wykorzystuje działanie pola magnetycznego. Badanie to pozwala na ocenę jamy stawowej, więzadeł, chrząstek, torebek i wszystkich elementów dodatkowych. Jego niewątpliwą zaletą jest bardzo duża dokładność i możliwość obrazowania w dowolnej płaszczyźnie – skośnej, pionowej, poziomej, strzałkowej. Jeszcze większą precyzję obrazowania w rezonansie magnetycznym można uzyskać w razie potrzeby poprzez podanie środka kontrastowego bezpośrednio do stawu. Badanie to określa się wówczas jako artrografię. Pozwala ona na precyzyjną ocenę struktur wewnątrzstawowych, które stają się jeszcze dokładniej widoczne.