CIEKAWOSTKI
Akwarium morskie w domu – co warto wiedzieć o tych zbiornikach?
Akwarium to wciąż nietypowa ozdoba w domu, choć coraz więcej Polaków się do niej przekonuje. Jest wiele rodzajów akwariów, jakie możemy założyć w domowych warunkach, jednak to akwaria morskie wciąż uważane są za jedne z bardziej widowiskowych. Rafy koralowe to wciąż jedne z najbardziej kolorowych i tętniących życiem ekosystemów na Ziemi, zatem posiadanie kawałka własnej wzbudza zainteresowanie i jest z pewnością ciekawym wyzwaniem. Jeśli chcesz założyć akwarium morskie, oto kilka wskazówek, które pomogą Ci w tym przedsięwzięciu.
Woda morska
Podstawowym faktorem, o którym trzeba myśleć przy zbiornikach słonowodnych jest woda morska. To właśnie nią należy zalać akwarium i uzupełniać nią zbiornik przy jego czyszczeniu. A to oznacza, że musimy mieć stały dostęp do wody morskiej. Jest możliwość zakupienia takiej wody od prywatnych właścicieli akwariów, którzy czasem ogłaszają się na różnych forach tematycznych, mamy jednak możliwość wytwarzania własnej wody – wystarczy zakupić filtr odwróconej osmozy, który bardzo dokładnie filtruje wodę kranową, pozbawiając ją większości bakterii, wirusów, metali ciężkich i zanieczyszczeń. Tak wyjałowiona woda połączona z solą morską da nam wodę, którą bezpiecznie możemy zalewać nasz zbiornik.
Zestaw akwariowy z szafką i oświetleniem LED. Źródło: akwarystyczny24.pl
Żywa skała
Kolejny zakup, jaki przyjdzie nam uczynić, to zakup żywej skały. Jest to najczęściej kawałek rafy koralowej, na której żyje wiele mikroorganizmów. Taka skała odpowiada za filtrację wody w zbiorniku, a żyjące na niej mikroorganizmy są źródłem pożywienia wielu morskich zwierząt. Żywa skała jest niezbędna w akwariach morskich, gdyż znacznie ułatwia proces stabilizacji ekosystemu i umożliwia jego prawidłowe funkcjonowanie.
Zwierzęta
W akwarium morskim hodujemy ryby żyjące na rafie, co oczywiście wpływa na ich cenę. Za jeden egzemplarz niektórych gatunków zapłacimy od 50 do nawet kilkuset złotych. To oczywiście, w połączeniu z faktem, że ryby te odławiane są często z ich naturalnych siedlisk, sprawia, że zwierzęta te są drogie oraz mniej przygotowane do życia w hodowli. Dlatego też akwarysta musi bardzo delikatnie obchodzić się z nimi, zapewniając im odpowiedni czas do aklimatyzacji zarówno pod względem środowiska jak i karmy. Z pewnością posiadanie akwarium morskiego to wiele pracy i uwagi, a także niemałe koszta, które musimy ponieść. Nie chcemy przecież stracić ryby, która kosztowała kilkaset złotych.
Podsumowanie
Akwarium morskie wymaga nieco więcej wysiłku, niż inne typy zbiorników, jednak na końcu efekt jest tym bardziej widowiskowy. Posiadanie własnego kawałka rafy koralowej to z pewnością niesamowita rzecz.