AUDYCJE RADIOWE
Lubiebiznes.pl, czyli "Młodzież w działaniu"
6 grudnia 2012r. Tomasz Porębski (Radio Plus) rozmawia z Aleksandrą Woźniak, Kingą Krajcarz i Patrycją Habą z redakcji LubieBiznes.pl
Celem projektu „Biznes? Lubię to!” jest m.in. zapoznanie młodzieży gimnazjalnej i licealnej ze specyfiką pracy w mediach. Jego uczestnicy przez kilka miesięcy pracowali przy budowie internetowego portalu lubiebiznes.pl, który poświęcony jest szeroko rozumianej tematyce biznesowej, przedsiębiorczości, planowanie własnej ścieżki edukacji i kariery. Treści portalu redagowane są w sposób zrozumiały dla młodego odbiory, a więc zamiast trudnych pojęć – czytelny, przygotowany prostym językiem tekst. Długie artykuły zastąpione zostały ciekawymi materiałami reporterskimi, przypominającymi te emitowane w serwisach informacyjnych w stacjach telewizyjnych. Uczestnicy projektu spotkali się więc na nagraniach z doradcami zawodowymi, specjalistami od marketingu, lokalnymi samorządowcami oraz przedsiębiorcami, którzy przed kamerą i mikrofonem opowiedzieli o swojej działalności, jej specyfice, ale i problemach.
{audio}Lubiebiznes.pl - co to za projekt?|maslow.mp3{/audio}
Zanim jednak portal powstał młodzież odbyła warsztaty z dziennikarzami telewizyjnymi, radiowymi i prasowymi, a także z operatorem kamery i fotoreporterem prasowym. Było też spotkanie z osobą, która jako ekonomista doradziła na co zwracać uwagę podczas realizacji materiałów. Elementem projektu było także wskazanie biznesu w turystyce, dlatego część nagrań grupa realizowała na Mazurach oraz w Bieszczadach. Była też wizyta w Ministerstwie Sportu i Turystyki i nagranie rozmowy z przedstawicielami Departamentu Turystyki, grupa gościła również w Sejmie RP.
Ważnym elementem projektu jest nie tylko powstanie samego portalu, ale przede wszystkim umiejętności jakie zdobyli uczestnicy projektu, młodzi dziennikarze. Podczas warsztatów dowiedzieli się jak wygląda specyfika pracy dziennikarza, nauczyli się tworzenia artykułów i newsów telewizyjnych, pracę dziennikarzy podpatrywali m.in. podczas wizyty w kieleckim oddziale Telewizji Polskiej oraz w lokalnych stacjach radiowych. Praca w młodzieżowej redakcji pozwoliła też nauczyć się współpracy w grupie, zarządzania czasem, organizowania pracy. Najważniejsze, że młodzi uczestnicy projektu nadal chcą działać. Choć projekt oficjalnie kończy się w grudniu, jego uczestnicy zapowiedzieli, że powstały portal dalej będą rozwijać, wdrażając do niego nowe pomysły.