Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

AUDYCJE RADIOWE

Waldemar Bartosz: Pakiet klimatyczny „Fit for 55” zrujnuje polską gospodarkę

wtorek, 12 października 2021 11:00 / Autor: Aleksandra Rękas

- Dla całej „Solidarności” sprzeciw wobec pakietu „Fit for 55” jest oczywisty. Składamy go teraz, gdy zaczęły się negocjacje w Brukseli. Dokładnie wyliczyliśmy, jakie negatywne skutki przyniesie „Fit for 55” - mówił Waldemar Bartosz, przewodniczący świętokrzyskiej „Solidarności” na antenie Radia eM Kielce w programie „Prawdę mówiąc” Katarzyny Bernat.

Jak podkreślił Bartosz, oficjalne statystyki wskazują, że udział Europy w emisji CO2 wynosi dziewięć procent.

- Warto zauważyć, że duzi emitenci jak Rosja, Chiny czy Stany Zjednoczone nie stosują się do pakietów klimatycznych. Gdybyśmy wprowadzili założenia „Fit for 55”, do roku 2035 należałoby ograniczyć o 50 procent emisję CO2, w stosunku do roku 1990. Wiązałoby się to z ograniczeniami dotykającymi węgiel, ropę i gaz – wyliczał przewodniczący świętokrzyskiej „Solidarności”.

Jak dodał, skutki takich przedsięwzięć byłyby opłakane.

 - Takie sektory gospodarki jak hutnictwo, przemysł cementowy czy motoryzacyjny będą kompletnie nierentowne. Cena produktów musiałaby wzrosnąć co najmniej czterokrotnie. Zwiększy się także opłata za energię elektryczną i gaz, co uderzy w konsumentów – stwierdził Waldemar Bartosz.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO