Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

AUDYCJE RADIOWE

Urszula Oettingen: Historia Polski zapisana jest w małych miasteczkach

środa, 24 listopada 2021 11:13 / Autor: Aleksandra Rękas

- Już w najbliższą sobotę, 27 listopada, przy rondzie w Bodzentynie odsłonięta zostanie tablica upamiętniająca Jana Piwnika – „Ponurego” i Eugeniusza Kaszyńskiego – „Nurta”. Lokalna społeczność nie zapomina o bohaterach i utrwala ich w krajobrazie kulturowym - mówiła Urszula Oettingen, wykładowca Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, prezes Stowarzyszenia „Siekierno Nasza Ojczyzna”, na antenie Radia eM Kielce, w programie „Prawdę mówiąc” Katarzyny Bernat.

Jak podkreślała Urszula Oettingen, to niezwykle ważne, by w pejzażu małych miasteczek istniały miejsca pamięci.

- Takie znaki przypominają o naszej bardzo bogatej, nieraz tragicznej historii. To ważne, że w gminie Bodzentyn już w najbliższą sobotę o godzinie 12 odsłonięta zostanie tablica ku czci dwóch bohaterów – Piwnika „Ponurego” i Kaszyńskiego „Nurta”. Kojarzeni są oni z Górami Świętokrzyskimi i Wykusem – powiedziała Urszula Oettingen.

Jak dodała, cała historia Polski widoczna jest w małych wsiach i miasteczkach.

- W takich małych miasteczkach możemy dokonać niezwykłych odkryć historycznych. Mnie udało się odkryć, że honorowym obywatelem gminy Bodzentyn, od 1935 roku był Józef Piłsudski. W 2017 roku, to honorowe obywatelstwo zostało przywrócone – opowiadała prezes Stowarzyszenia „Siekierno Nasza Ojczyzna”.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO