AUDYCJE RADIOWE
Tomasz Pleban, starosta kielecki: Pomagamy i inwestujemy
Rozmowa z Tomaszem Plebanem, starostą kieleckim.
Wszyscy widzimy tragiczne skutki powodzi w południowo-zachodniej Polsce. Starostwo Powiatowe również angażuje się w pomoc dla poszkodowanych przez żywioł.
Natychmiast podjęliśmy odpowiednie działania. Zaczęliśmy zbierać dary i przekazywać do powiatu kłodzkiego i nyskiego. To już nie jest woda i żywność, ale środki czystości, łopaty, grabie i wszystko co przydaje się do usuwania skutków powodzi. To ogromny dar, ponieważ otrzymujemy wsparcie od sponsorów i gmin. Jak tylko mamy pełny bus pomocy, wówczas od razu go wysyłamy na miejsce. Kilka z nich już dotarło. Kolejne są pakowane i niedługo wyjadą. Cieszymy się bardzo z powodzenia naszej akcji. Organizujemy również zieloną szkołę dla 50 dzieci z terenów powodziowych.
A jak przygotowany na tego typu zagrożenia jest powiat kielecki?
Wiele samorządów było nieprzygotowanych, żeby zarządzać w takiej sytuacji. W powiecie kieleckim zaraz na początku kadencji podjęliśmy decyzję, aby dbać o bezpieczeństwo naszych mieszkańców, szczególnie w czasie zagrożenia. Jako szef bezpieczeństwa na terenie powiatu spotkałem się już dwukrotnie z wójtami i burmistrzami, rozmawiając o sytuacjach kryzysowych. W przyszłym roku podejmiemy działania usprawniające komunikację i zajmiemy się reagowaniem na działanie grup dywersyjnych. Trzeba być gotowym na wszystkie zagrożenia.
Zmieńmy temat i pomówmy o inwestycjach. W planach macie rozbudowę szpitala w Chmielniku za ponad 24 miliony złotych.
Jesteśmy na etapie rozstrzygnięcia przetargu. Wiadomo, że tak ogromna inwestycja musi potrwać. Zakończenie planujemy do końca 2026 roku. Trzeba pamiętać o przygotowaniu, logistyce i uzyskaniu wszystkich zgód. To proces, który musiał być wykonany. Rozbudowujemy szpital w Chmielniku, ponieważ zrobiło się tam ciasno. Są tam różne specjalizacje. Pacjenci wiedzą o wysokim poziomie chirurgii i alergologii, więc te oddziały rozwiniemy. Potrzebujemy również podjazdu dla karetek i wielu innych elementów. Za chwilę podpiszemy umowę i będziemy – oczywiście symbolicznie – wbijemy pierwszą łopatę. Ta inwestycja jest konieczna.
Chcecie zbudować również domy dla rodzin zastępczych.
Tutaj także jesteśmy o krok od podpisania umowy na budowę. Mamy w planie powstanie trzech takich obiektów. Będzie mogło w nim zamieszkać 10-12 dzieci wraz z rodziną. Jeśli uda nam się go zapełnić, wówczas przejdziemy do kolejnych prac. Termin wykonania to początek 2027 roku. Mamy finansowanie, pozyskaliśmy działkę i odpowiednio przygotowaliśmy inwestycję. To niezwykle ważne zadanie, bo jest bardzo dużo dzieci potrzebujących pomocy. To lepsze rozwiązanie niż dom dziecka.
Co słychać w inwestycjach drogowych?
Wiele pracy przed nami. Chodzi zarówno o remonty i rozbudowę istniejących dróg, jak i o budowę nowych. Mamy taką drogą w gminie Zagnańsk w miejscowości Bartków. Będzie ona budowana praktycznie od podstaw. Jej koszt to około 11 milionów. Powinniśmy za chwilę podpisać odpowiednią umowę. Obecnie realizujemy około dziesięciu inwestycji na terenie powiatu. Największa to ulicy Kościuszki w Daleszycach, którą niedługo rozpoczniemy. Nasz powiat drogami stoi. W poprzedniej kadencji zaangażowaliśmy na ten cel ponad 313 milionów złotych. Warto pamiętać, że mamy na naszym terenie ponad tysiąc kilometrów dróg. 20 procent z nich wyremontowaliśmy lub zbudowaliśmy. Chcemy utrzymać to tempo.
Dziękuję za rozmowę.
Posłuchaj całęj rozmowy: