Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

AUDYCJE RADIOWE

Rafał Nowak, wicewojewoda: Żołnierze Wyklęci byli skazani na wieczne zapomnienie

piątek, 26 lutego 2021 14:53 / Autor: Aleksandra Rękas

- Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych obchodzimy pierwszego marca, od 2011 roku. W tym czasie prowadzono wiele działań w całym kraju – pojawiały się publikacje, konkursy dla młodzieży. Wzrosła także świadomość społeczna o żołnierzach wyklętych - mówił Rafał Nowak, wicewojewoda świętokrzyski na antenie Radia eM, w programie „Prawdę mówiąc” Katarzyny Bernat.

Jak podkreślał Rafał Nowak, żołnierze wyklęci byli bohaterami tragicznymi.

- Młodzi ludzie okrywają razem z nami ich życiorysy. Żołnierze wyklęci najpierw walczyli z okupantem z Niemiec, później – z okupantami radzieckimi. Gdy dla wielu osób wojna się skończyła, dla nich wciąż trwała, a zakończyć ją mógł wyrok śmierci. To byli wielcy patrioci, a my dopiero od jakiegoś czasu uczymy się o ich tragicznym losie – zaznaczał wicewojewoda świętokrzyski.

Upamiętnianie żołnierzy wyklętych to nie tylko książki, publikacje i wykłady, ale również – koncerty, marsze, biegi i szereg innych aktywności.

- Teraz mamy więcej możliwości by uczcić tych bohaterów, możemy powiedzieć że wrośli oni w popkulturę – w dobrym tego słowa znaczeniu. Oddajemy im hołd, im więcej tego typu akcji, tym bardziej identyfikujemy się z trudną historią naszego kraju. Tegoroczne obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklęci będą inne, oczywiście z powodu epidemii. Pierwszego marca, o godzinie 16 odbędzie się w katedrze Msza Święta, później złożymy kwiaty pod symbolicznym krzyżem na ścianie straceń, na Wzgórzu Zamkowym – wyjaśniał Rafał Nowak.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO