Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

AUDYCJE RADIOWE

Rafał Nowak, wicewojewoda świętokrzyski: Marsz „Kadrówki” pokazuje nam, że zwycięstwo zaczyna się od pierwszego kroku

środa, 12 sierpnia 2020 08:19 / Autor: Aleksandra Rękas

- Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej jest sposobem na połączenie duchowe z tymi, którzy w 1914 roku wyruszyli bić się o Polskę. Słowa Piłsudskiego „Zwycięstwo osiągnąć wojska nie wytracić” były kwintesencją sensu tej walki, a także wiary w to że odzyskanie niepodległości jest możliwe – mówił Rafał Nowak, wicewojewoda świętokrzyski, na antenie Radia eM, w programie „Prawdę mówiąc” Katarzyny Bernat.

Wicewojewoda świętokrzyski przypomniał czasy PRL-u, gdy pamięć o marszałku Piłsudskim była niemal pogrzebana.

- W tamtych latach nie czczono postaci Józefa Piłsudskiego. Komuniści nie chcieli o nim przypominać, nie tylko z powodów geopolitycznych. W 1920 roku, marszałek upokorzył wojska sowieckie na przedpolach Warszawy pokonując je w Bitwie Warszawskiej. A to przecież jedna z najważniejsza z bitew w dziejach Europy. Nie można było więc gloryfikować Piłsudskiego, by nie przypominać o wielkim zwycięstwie Polaków i porażce Rosjan– mówił Rafał Nowak.

Pomysł czczenia Pierwszej Kompani Kadrowej odrodził się wraz z powstaniem Solidarności.

- Chciano wtedy pokazać, że komunistom nie udało się pozbawić Polaków chęci do bycia niepodległym krajem. Był to swoisty znak, że możemy pozbyć się okupanta, który przecież aż do 1989 stacjonował ze swoim wojskiem w naszej Ojczyźnie. Społeczeństwo zdało sobie sprawę, że zwycięstwo zaczyna się od pierwszego kroku, tak jak w marszu "Kadrówki” – dodał wicewojewoda świętokrzyski.

Nowy numer!
46/2020 46/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO