AUDYCJE RADIOWE
Prof. Stanisław Góźdź: Lecząc człowieka, trzeba brać pod uwagę jego ciało i duszę
- Przekazanie rozpoznania nowotworu złośliwego pacjentowi jest dużym lękiem także dla lekarza. Zdajemy sobie sprawę, że jest to miażdżąca wiadomość. Bardzo często po usłyszeniu takiej diagnozy ludzie odwołują się do wiary, do Boga - mówił prof. Stanisław Góźdź, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii, na antenie Radia eM Kielce, w programie "Prawdę Mówiąc" Katarzyny Bernat.
Jak zaznaczał prof. Góźdź, zdarza się, że cierpienie dodaje pacjentowi sił i odwagi.
- Obserwuję jak niektórzy mężnieją, ból ich nie miażdży, a sprawia, że mają oni siłę nieść dobre słowo, radę drugiemu człowiekowi. To wszystko czerpią z wiary, ze spotkania z Bogiem, z odniesienia do życia wiecznego. Święty Jan Paweł II mówił, że chorzy to skarby Kościoła. To prawda, oni są najbliżej Boga – podkreślał dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii.
W ŚCO, dzięki wykwalifikowanej kadrze i najlepszym urządzeniom, profesjonalnie leczy się ciało. Nie zapomina się jednak o tym, co ważne dla ducha.
- W Świętokrzyskim Centrum Onkologii znajdują się relikwie świętych. Między innymi świętego Jana Pawła II, świętej Faustyny i świętego Ojca Pio. Kaplica w naszej lecznicy to szczególne miejsce. Tam dokonują się spotkania z Bogiem, ludzie zdobywają siłę, by dalej trwać i walczyć. Obcowanie z chorymi daje siłę również nam lekarzom, pokazuje co tak naprawdę w życiu jest ważne – mówił prof. Góźdź.
Posłuchaj całej rozmowy: