Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

AUDYCJE RADIOWE

Ppłk Paweł Polak, CPdMZ: Jesteśmy ambasadorami Polski na arenie międzynarodowej

czwartek, 13 sierpnia 2020 10:28 / Autor: Aleksandra Rękas

- Nasi żołnierze stacjonują między innymi w Libanie. W tym momencie organizują pomoc dla mieszkańców Bejrutu, po ogromnej tragedii która ich dotknęła. Skala potrzeb jest niewyobrażalna i żołnierze współpracy cywilno-wojskowej wykorzystują swoje nadzwyczajne umiejętności, by nieść pomoc – mówił ppłk Paweł Polak, zastępca komendanta Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych, na antenie Radia eM, w programie „Prawdę mówiąc” Katarzyny Bernat.

Ppłk Polak mówił o tym, czego najbardziej potrzebują mieszkańcy Bejrutu.

- To między innymi lekarstwa, środki odkażające, lampy solarne, agregaty prądotwórcze. Zdajmy sobie sprawę, że tam teraz nie ma prądu ani gazu, cała infrastruktura została zniszczona. Nasi żołnierze starają się łączyć różne podmioty pomocowe, żeby wszystkie niezbędne środki trafiły do potrzebujących – wyjaśniał.

Kieleccy żołnierze stacjonują również w  Kosowie – 12 mundurowych dba tam o wspieranie i utrzymywanie pokoju po wojnie kosowskiej, której skutki są wciąż odczuwalne.

- Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych jest jednostką unikatową na skalę międzynarodową. Nie tylko szkolimy żołnierzy, ale także wysyłamy ich na tak ważne misje. Teraz, w czasie epidemii w Polsce oczywiście także wspieramy w działaniach wszystkie służby. Nasi żołnierze doskonale władają językiem angielskim, świetnie oceniani przez środowisko międzynarodowe. Szukamy obszarów, w których jesteśmy potrzebni za granicą, ale także pokazujemy polską tradycję, kulturę, patriotyzm. Chcemy, by polski żołnierz był wzorem do naśladowania – zaznaczył zastępca komendanta Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych.

Nowy numer!
46/2020 46/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO