Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

AUDYCJE RADIOWE

Mirosław Gębski, starosta kielecki: W najbliższą niedzielę na Świętym Krzyżu odbędzie się wyjątkowe wydarzenie

piątek, 20 sierpnia 2021 10:33 / Autor: Aleksandra Rękas

– 22 sierpnia, na Świętym Krzyżu będziemy obchodzić 370. rocznicę śmierci księcia wojewody Jeremiego Wiśniowieckiego. Uroczystość jest wspólną inicjatywą, moją i wicestarosty Tomasza Plebana – mówił Mirosław Gębski, starosta kielecki, na antenie Radia eM Kielce, w programie „Prawdę mówiąc” Katarzyny Bernat.

Jak wyjaśniał starosta Gębski, wydarzenie ma przybliżać znakomitą postać księcia Wiśniowieckiego.

– Chcemy pokazać gościom sylwetkę księcia, przypomnieć że to on przyczynił się do zwycięstwa w bitwie pod Beresteczkiem. Książę spoczywa na Świętym Krzyżu, chcemy przypomnieć o tym mieszkańcom powiatu, Kielc, ale i całego kraju. Książę Wiśniowiecki miał barwne, ale i trudne życie. W wieku czterech lat stracił ojca, gdy miał siedem lat umarła jego matka. Zginął w 1651 roku, był bohaterem wojen z Kozakami – opowiadał Mirosław Gębski.

Jak dodał, plan uroczystości jest bardzo bogaty.

– Będzie parada wojsk i dworu, usłyszymy życiorys księcia, zobaczymy widowisko przedstawiające życie księcia od lat młodzieńczych aż do śmierci. Będzie konny turniej rycerski, bal dworski, gonitwy husarskie, żywe szachy i pokaz bitwy pod Beresteczkiem – wyliczał starosta.

AUDYCJE RADIOWE

  Zapraszamy do nas

  Nowy numer!

  Zapraszamy do nas

  TWÓJ NEWS
  POSŁUCHAJ
  WIDEO