Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

AUDYCJE RADIOWE

Marzena Sobala: Konkurs Mistrz Mowy Polskiej skierowany jest do tych, którzy posługują się piękną polszczyzną

piątek, 19 lutego 2021 09:51 / Autor: Aleksandra Rękas

 - Mam nadzieję, że ktoś z województwa świętokrzyskiego zostanie Mistrzem Mowy Polskiej lub laureatem tegorocznych mistrzostw. Kieleckie Centrum Kultury i prezydent Kielc są honorowymi gospodarzami XXI Gali Mistrza Mowy Polskiej - mówiła koordynator projektu „Mistrz Mowy Polskiej” Marzena Sobala, na antenie Radia eM, w programie „Prawdę mówiąc” Katarzyny Bernat.

Do tegorocznych mistrzostw można się zgłosić wypełniając formularz, który znajdziemy na stronie fejsbukowej Kieleckiego Centrum Kultury lub pod linkiem.

- Praktyka pokazała, że ludzie często zgłaszają znajomych, którzy mówią interesująco i posługują się poprawną składnią. Każdy z nas zna kogoś, kto opowiada tak, że można słuchać go bez końca. I właśnie ci mają szansę, by zostać mistrzami. Prosimy o zgłoszenia do dziesiątego marca – powiedziała Marzena Sobala.

Jak podkreśliła, w języku polskim jest obecne zjawisko tak zwanego „zaśmiecania języka”.

- Nie można powiedzieć, że jest ono wynikiem naleciałości z gwary młodzieżowej lub języków obcych. One w pewien sposób ubogacają język. Gorzej, gdy my zapominamy, jak bogaty jest nasz język. Jedną sytuację możemy opisać w wielu słowach, mamy mnóstwo zmiękczeń. Powinniśmy z tego korzystać, a czasem tak nie jest. Może problemem jest to, że za mało czytamy - stwierdziła koordynator projektu Mistrz Mowy Polskiej.

Laureatów tegorocznego konkursu poznamy 26 września, podczas uroczystej gali.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO