Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

AUDYCJE RADIOWE

Marek Zatorski, prezes Fundacji im. Sue Ryder w Pierzchnicy: Opieka nad seniorami wymaga zaangażowania i podnoszenia kwalifikacji

środa, 19 sierpnia 2020 10:14 / Autor: Aleksandra Rękas

- Nasza fundacja prowadzi Dom Seniora, do którego przyjmujemy osoby starsze i niepełnosprawne. Oprócz tego realizujemy programy unijne, takie jak dzienny dom pobytu. W jego ramach organizujemy zajęcia rehabilitacyjne, kulturalne czy manualne. To ogromne ważne dla seniorów i ich rodzin – mówił Marek Zatorski, prezes Fundacji im. Sue Ryder w Pierzchnicy, na antenie Radia eM, w programie „Prawdę mówiąc” Katarzyny Bernat.

Prezes Fundacji im. Sue Ryder wspomniał także o programie „Aktywny i bezpieczny senior”.

- 50 osób z terenu gminy Pierzchnica ma specjalny aparat zamontowany na piersiach i może połączyć się z opiekunem, lub pogotowiem, w razie jakiegoś zagrożenia. Ci ludzie korzystają też z wielu zajęć, rehabilitacji i warsztatów – opowiadał.

Ważnym elementem Domu Seniora jest kaplica pod wezwaniem św. Rity.

- To miejsce zostało poświęcone przez biskupa Mariana Florczyka i jest zawsze pełne wiernych. Trzy razy w tygodniu odwiedza nas kapelan. To nie bez znaczenia, bo patronka naszej fundacji, Sue Rider, była gorliwą katoliczką. Sue Rider była angielką, która pracowała w organizacji pomagającej cichociemnych. Po jakimś czasie przeszła z anglikanizmu na katolicyzm i zajęła się pomocą dla Polaków, budując domy opieki. Budynek w którym znajduje się nasz Dom Seniora, jest pierwszym który powstał po śmierci Ryder – opowiadał Marek Zatorski.

Prezes fundacji zaznaczył także jak ważna jest odpowiednia opieka nad starszymi osobami.

- Nie może ona ograniczać się do leżenia, stawiamy na aktywność ruchową. Zbudowaliśmy ogromną salę i od rana do wieczora organizujemy na niej rozmaite zajęcia. Mamy świetny sprzęt rehabilitacyjny i wspaniały, oddany personel – dodał.

Nowy numer!
45/2020 45/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO