Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

AUDYCJE RADIOWE

Leszek Bukowski: Zbliża się 81. rocznica pierwszego transportu Polaków do Auschwitz

piątek, 11 czerwca 2021 10:39 / Autor: Aleksandra Rękas

- W tym transporcie znajdowały się także osoby z Kielecczyzny, miał on miejsce 14 czerwca 1940 roku. Okres II wojny światowej był tragiczny dla Polski, nazistowskie Niemcy chciały dokonać eksterminacji Polaków, a z części społeczeństwa uczynić niewolników  - mówił Leszek Bukowski, historyk z Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach, na antenie Radia eM Kielce, w programie „Prawdę mówiąc” Katarzyny Bernat.

Jak wyjaśniał Leszek Bukowski, w czasie II wojny światowej zginęło około sześciu milionów obywateli Polski.

- Zbliżająca się rocznica jest dla nas z wielu powodów bardzo ważna. Na mapie naszego kraju, w czasie wojny było kilka obozów koncentracyjnych, istnienie tych strasznych miejsc było pewną konsekwencją polityki Niemiec. Już w 1939 roku, więzienia na terenie okupowanej Polski zaczęły się przepełniać. To przyczyniło się do tego, że powstały obozy zagłady – opowiadał historyk IPN.

Jak dodał, w pierwszym transporcie do Auschwitz znajdowali się żołnierze z kampanii wrześniowej, ale i harcerze i przedstawiciele inteligencji.

- Kiedy prowadzimy badania naukowe dotyczące obozów koncentracyjnych, wciąż nie wiemy wszystkiego. Do „wywózki” z więzienia w Tarnowie przeznaczono 753 osoby, do Auschwitz dotarło 728. Do tej pory nie ustalono co się stało z resztą – mówił Leszek Bukowski.

AUDYCJE RADIOWE

  Zapraszamy do nas

  Nowy numer!

  Zapraszamy do nas

  Zgłoś news
  POSŁUCHAJ
  WIDEO