AUDYCJE RADIOWE
Leszek Bukowski: Zbliża się 81. rocznica pierwszego transportu Polaków do Auschwitz
- W tym transporcie znajdowały się także osoby z Kielecczyzny, miał on miejsce 14 czerwca 1940 roku. Okres II wojny światowej był tragiczny dla Polski, nazistowskie Niemcy chciały dokonać eksterminacji Polaków, a z części społeczeństwa uczynić niewolników - mówił Leszek Bukowski, historyk z Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach, na antenie Radia eM Kielce, w programie „Prawdę mówiąc” Katarzyny Bernat.
Jak wyjaśniał Leszek Bukowski, w czasie II wojny światowej zginęło około sześciu milionów obywateli Polski.
- Zbliżająca się rocznica jest dla nas z wielu powodów bardzo ważna. Na mapie naszego kraju, w czasie wojny było kilka obozów koncentracyjnych, istnienie tych strasznych miejsc było pewną konsekwencją polityki Niemiec. Już w 1939 roku, więzienia na terenie okupowanej Polski zaczęły się przepełniać. To przyczyniło się do tego, że powstały obozy zagłady – opowiadał historyk IPN.
Jak dodał, w pierwszym transporcie do Auschwitz znajdowali się żołnierze z kampanii wrześniowej, ale i harcerze i przedstawiciele inteligencji.
- Kiedy prowadzimy badania naukowe dotyczące obozów koncentracyjnych, wciąż nie wiemy wszystkiego. Do „wywózki” z więzienia w Tarnowie przeznaczono 753 osoby, do Auschwitz dotarło 728. Do tej pory nie ustalono co się stało z resztą – mówił Leszek Bukowski.