AUDYCJE RADIOWE
Leszek Bukowski, IPN: Po raz dziesiąty oddajemy cześć Żołnierzom Wyklętym
- Pierwszy marca to od dziesięciu lat Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Tego dnia, 70 lat temu, w więzieniu na Rakowieckiej w Warszawie zostali zamordowani członkowie stowarzyszenia Wolność i Niezawisłość – organizacji antykomunistycznej o zasięgu ogólnopolskim – mówił Leszek Bukowski, historyk z delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach, na antenie Radia eM, w programie „Prawdę mówiąc” Katarzyny Bernat.
Wśród osób, które zamordowano 1 marca 1951, roku był prezes stowarzyszenia WiN, podpułkownik Łukasz Ciepliński i jego sześciu towarzyszy.
- Przypominanie tych wydarzeń i losów Żołnierzy Wyklętych jest niezwykle istotne dla zrozumienia naszej historii. Robimy to poprzez różne formy edukacyjne, by młodzi ludzie wiedzieli, jak wyglądała konspiracja antykomunistyczna. Powinniśmy pamiętać o tych żołnierzach, to oni walczyli o naszą niepodległość – podkreślał Leszek Bukowski.
Jak dodał, ważne jest także to, by społeczeństwo miało świadomość, w jakich miejscach dochodziło do zbrodni na Wyklętych.
- Z badań wynika, że takich punktów było przeszło 50. Później, żołnierzy grzebano w bezimiennych dołach, by pamięć o nich zaginęła. Nam udało się wydobyć ich z niepamięci, odkryto również wiele miejsc pochówku – zaznaczył historyk IPN.