AUDYCJE RADIOWE
Immunizacja szansą na ochronę przed RSV


Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach realizuje program profilaktyki zakażeń wirusem RSV u wcześniaków i dzieci najbardziej zagrożonych. Od początku października, dzieci urodzone przedwcześnie oraz te, które urodziły się z wadą serca lub chorobą płuc mogą liczyć na immunizację, czyli podawanie specjalnych przeciwciał, które chronią przed ciężkim przebiegiem choroby. O tym, jak bardzo niebezpieczny jest wirus RSV oraz jak się przed nim chronić mówiła na antenie Radia eM Kielce lek. Grażyna Pazera, kierownik Klinicznego Oddziału Neonatologii.
Wirus RSV atakuje górne i dolne drogi oddechowe. Dotyka każdej grupy wiekowej, ale szczególnie niebezpieczny jest między innymi dla niemowląt i wcześniaków. Jest na drugim miejscu wśród przyczyn śmierci dzieci poniżej pierwszego roku życia.
- Wirus ten powoduje martwicę nabłonka dróg oddechowych i pęcherzyków płucnych. U dzieci na etapie wzrastania i noworodków, układ oddechowy rośnie, jeśli zaatakuje go wirus, może dojść do uszkodzenia i pełnej niewydolności, a w konsekwencji do zahamowania rozwoju płuc i śmierci – wyjaśnia lek. Grażyna Pazera.
Dlatego tak ważna jest ochrona. A tę daje immunizacja.
- W Polsce realizowana jest ona od 25 lat, w naszym szpitalu wprowadziliśmy ją pięć lat temu. Do tej pory immunizację otrzymywały dzieci urodzone przed 28. tygodniem ciąży. Obecnie programem objęte są także te, które rodzą się przed 33. W tym roku przeciwciała monoklonalne otrzymują także dzieci z wadami serca, maluszki, które w chwili narodzin ważą mniej niż 1500 gramów oraz dzieci z dysplazją oskrzelowo – płucną – dodaje specjalistka.
Podawanie małym pacjentom przeciwciał monoklonalnych rozpoczyna się w październiku i trwa do kwietnia, a nawet maja. Dzieci otrzymują od trzech do pięciu dawek łącznie. Przeciwciała podawane są raz w miesiącu.
Aby dowiedzieć się więcej wysłuchaj audycji: