Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

AUDYCJE RADIOWE

Dr Dorota Koczwańska-Kalita: Sierpień jest wyjątkowym miesiącem dla historii Polski

poniedziałek, 02 sierpnia 2021 12:14 / Autor: Aleksandra Rękas

- Na przestrzeni wielu lat, w sierpniu dochodziło do ważnych wydarzeń historycznych. Osią wspólną, mianownikiem tych zdarzeń jest walka Polaków o wolność. To nasze narodowe DNA – mówiła dr Dorota Koczwańska-Kalita, naczelnik delegatury IPN w Kielcach, na antenie Radia eM Kielce, w programie "Prawdę mówiąc" Katarzyny Bernat.

Jak stwierdziła dr Dorota Koczwańska-Kalita, pierwszym skonkretyzowanym krokiem Polaków ku wolności był wymarsz „Kadrówki” z Krakowa do Kielc.

- Warto pamiętać, że impuls do walki o wolność zawsze daje grupa ludzi. Pewna elita, która przez lata przygotowuje się do tej walki, ma jej świadomość. Józef Piłsudski wkroczył do Kielc i naznaczył losy Polski praktycznie do 1939 roku. Nie bez przyczyny Kielce są nazywane miastem Piłsudskiego – mówiła.

Jak dodała, w sierpniu obchodzimy również rocznicę Bitwy Warszawskiej.

- Polacy dokonali czegoś niemal niemożliwego, czegoś co diametralnie wpłynęło na losy Europy. Możemy zastanawiać się, jak wyglądałby nasz kontynent, gdybyśmy w 1920 roku nie zatrzymali pochodu bolszewików – wyjaśniała naczelnik delegatury IPN w Kielcach.

AUDYCJE RADIOWE

  Zapraszamy do nas

  Nowy numer!

  Zapraszamy do nas

  TWÓJ NEWS
  POSŁUCHAJ
  WIDEO