Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

AUDYCJE RADIOWE

Dr Dorota Koczwańska-Kalita, IPN: Pamiętajmy o naszej historii

wtorek, 15 grudnia 2020 12:37 / Autor: Aleksandra Rękas
Dr Dorota Koczwańska-Kalita, IPN: Pamiętajmy o naszej historii
Dr Dorota Koczwańska-Kalita, IPN: Pamiętajmy o naszej historii
Aleksandra Rękas
Aleksandra Rękas

- Przypominamy o wydarzeniach, które doprowadziły do powstania podziemia antykomunistycznego i walki o niepodległość. Dzięki temu żywa jest pamięć o ofiarach systemu i ludziach, którzy sprzeciwiali się władzy komunistycznej - mówiła dr Dorota Koczwańska-Kalita, naczelnik delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach, na antenie Radia eM, w programie „Prawdę mówiąc” Katarzyny Bernat.

Dr Dorota Koczwańska-Kalita przypomniała o ofiarach Grudnia 1970 roku.

- Coraz bardziej przybliżamy się do prawdy o tamtych wydarzeniach. Film „Czarny piątek. Janek Wiśniewski padł” pokazuje nam sytuację społeczeństwa, wskazuje przypadkowych ludzi, którzy chcieli normalnie żyć. To historia rodziny, w której robotnik pada ofiarą systemu. Dziś znamy już listę zmarłych w grudniu 1970 roku, był to bardzo długi proces – podkreślała naczelnik delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach.

Postacią, która pojawia się zarówno w przypadku grudnia 1970 roku jak i całego stanu wojennego jest Wojciech Jaruzelski.

- Pamiętamy, że robił on karierę od początku powstania Polski Ludowej, a w latach 70. i 80. miał „szczególne zasługi”. Przypominamy te fakty, ponieważ do dziś słyszymy głosy że nie było innej drogi w tamtych czasach – a była – zaznaczała Dr Dorota Koczwańska-Kalita.

Posłuchaj całej rozmowy: 

AUDYCJE RADIOWE

  Zapraszamy do nas

  Nowy numer!

  Zapraszamy do nas

  TWÓJ NEWS
  POSŁUCHAJ
  WIDEO