Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

AUDYCJE RADIOWE

Barbara Kaszycka: Inspektorzy pracy odpowiadają na pytania pracowników

poniedziałek, 08 marca 2021 14:00 / Autor: Aleksandra Rękas

- Od pierwszego marca inspektorzy pracy podjęli kontrole – sprawdzamy, z jakimi problemami borykają się pracownicy. Wiele pytań rodzi praca zdalna - mówiła Barbara Kaszycka, nadinspektor pracy z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Kielcach, na antenie Radia eM Kielce, w programie „Prawdę mówiąc” Katarzyny Bernat.

Jak wyjaśniała nadinspektor, pracę zdalną może zlecić pracodawca. Pracownik musi mieć w takim wypadku odpowiednie umiejętności, a także narzędzia pracy.

- Trzeba również pamiętać o zachowaniu tajemnicy przedsiębiorstwa. Z pracy zdalnej często korzystają kobiety – wykonują swe obowiązki, jednocześnie nadzorując dom. W tej chwili ustalenia dotyczące pracy zdalnej wynikają z ustaw antykryzysowych, będzie można jeszcze je stosować przez 180 dni po ustaniu epidemii – informowała Barbara Kaszycka.

Od piątego grudnia istnieje także zapis, który umożliwia pracę zdalną podczas izolacji.

- Odbywa się to tylko za zgodą pracodawcy. Pracownikowi wtedy przysługuje wynagrodzenie, a nie zasiłek. W czasie epidemii podejmowanych jest wiele działań, które mają utrzymywać miejsca pracy. Pracodawca może na przykład obniżyć czas pracy o dwadzieścia procent – podkreśliła pani nadinspektor.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO