Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

W drodze, w górach, nad wodą i w lesie... czyli bezpieczne wakacje 2024

piątek, 07 czerwca 2024 13:33 / Autor: Maria Karyś
W drodze, w górach, nad wodą i w lesie... czyli bezpieczne wakacje 2024
W drodze, w górach, nad wodą i w lesie... czyli bezpieczne wakacje 2024
Maria Karyś
Maria Karyś

Departament Ochrony Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach zorganizował piknik „Zdrowe i Bezpieczne Wakacje 2024”. Wydarzenie profilaktyczno-edukacyjne odbyło się dziś (7 czerwca) w Regionalnym  Centrum Naukowo Technologicznym w Podzamczu. Akcja była skierowana do dzieci i młodzieży szkolnej w wieku 9-15 lat.

Komenda Wojewódzkiej Policji w Kiecach oddała do dyspozycji laboratorium kryminalistyczne. Funkcjonariusze wyjaśnili jak zbierać ślady na miejscu zdarzenia. Uczestnicy festynu mogli wykonać odcisk palca. Policjanci wyjaśnili jak bezpiecznie spędzić wakacje.

- Przede wszystkim kąpiemy się na kąpieliskach tylko i wyłącznie strzeżonych, w miejscach do tego wyznaczonych. Powinniśmy być bardzo ostrożni w kontaktach z osobami obcymi, ale również ze zwierzętami. Im więcej ostrożności zachowamy, tym wakacje będą lepsze i bezpieczniejsze. Nie zapominamy również o odblaskach – mówi Małgorzata Sałapa-Bazak, aspirant sztabowy z wydziału prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach.

Z kolei specjaliści z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Św. Rafała w Czerwonej Górze, mierzyli ciśnienie tętnicze oraz poziom cukru we krwi. Pokazali jak odpowiednio zabezpieczyć miejsce urazu w razie wypadku.

- Prowadzimy edukację na temat bezpiecznych wakacji, czyli przede wszystkim kurs pierwszej pomocy. Dzieci chętnie podejmują te czynności. Widać, że są zainteresowane i odważne - informuje Dominika Bugajska, pielęgniarka.

Jakie i w jaki sposób wykonywać ćwiczenia na wady postawy pokazali fizjoterapeuci ze Świętokrzyskiego Cetrum Rehabiliatcji w Czernickiej Górze.

- Zmagamy się problemami kręgosłupa u dzieci i młodzieży. Niestety coraz częściej to schorzenie jest zauważane, bo żyjemy w erze komputerów i telefonów. Brak ruchu tez ma na to ogromny wpływ – opowiada Annna Żelezik, fizjoterapeuta.

Dzieci i młodzież chętnie korzystały ze wszystkich atrakcji. Były jednak takie, które zrobiły na nich największe wrażenie.

- Najbardziej podobała mi się symulacja wypadku samochodowego. To jest fascynujące a jednocześnie przerażające. Teraz rozumiem dlaczego rodzice ciągle zwracają mi uwagę bym zapięła pasy bezpieczeństwa podczas jazdy – zaznacza Inez Jurgo, uczennica Szkoły Podstawowej w Żyrardowie.

Piotr i Bartłomiej ze Szkoły Podstawowej w Bolminie również byli zaciekawieni zajęciami, jednak najbardziej podobał im się spacer w goglach po zażyciu alkoholu i narkotyków

- Średnio w nich widziałem. W okularach „alkoholowych” wszystko było rozmazane, a w drugich, czyli po narkotykach, był tylko czerwony punkt, a po bokach widziałem na niebiesko. To było niewygodne – wyjaśnia Piotr.

- Prawie się wywróciłem, nie warto brać takich substancji – dodaje Bartłomiej.

Atrakcje i mnóstwo edukacyjnych wrażeń zapewnili również Departament Ochrony Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego, Regionalne Centrum Naukowo Technologiczne w Podzamczu, Świętokrzyski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia w Kielcach, Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Kielcach, Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego, Collegium Medicum Uniwersytetu Jana Kohanowskiego w Kielcach, Okręgowy Inspektorat Pracy w Kielcach. Podczas wydarzenia były świadczone bezpłatne usługi stomatologiczne.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO